bitcoin litecoin etehrem upenezenka exodus_00000

Exodus peněženka pro Bitcoin, Litecoin i Ethereum - Jak jí založit

V minulém článku jsme si řekli co to je Bitcoinová peněženka a seznámili jsme se s jejich různými druhy.  Nyní si ukážeme jak si jednu takovou založit. Exodus peněženka je skutečně velmi povedená kryptoměnová peněženka na počítač, která podporuje více jak 90 druhů kryptoměn. Mimo to si v ní můžete, díky vestavěné směnárně, směnit libovolné množství kryptoměn za jiné kryptoměny okamžitě a za minimální poplatky.

Jak Exodus peněženku získat?

Když do prohlížeče napíšete exodus.io a potvrdíte enterem, ocitnete se na oficiálních webových stránkách této kryptoměnové peněženky. Abyste mohli Exodus používat, je zapotřebí si jej nejdříve stáhnout do počítače. Proto klikněte na DOWNLOAD.

Následně si stáhněte verzi Exodusu určenou pro váš počítač. Takže pokud váš počítač běží na Windowsu, stáhněte si verzi pro Windowsy, pokud máte Mac, stáhněte verzi pro Mac a pokud Linux, tak linuxáckou verzi.

Peněženka Exodus - První spuštění

Jakmile budete mít peněženku staženou, zahajte instalaci kliknutím na stažený soubor. Pak už nemusíte vůbec nic dělat a peněženka se sama nainstaluje. Po dokončení instalace uvidíte na ploše vašeho počítače ikonku Exodus, na kterou dvakrát klikněte. Aplikace se začne spouštět a jelikož jde o první spuštění vůbec, bude to trochu déle trvat. Ale nebojte se, každé další spuštění potom bude probíhat hladce a hlavně svižně.

Po pár chvílích se konečně Exodus otevře. Když se po kryptopeněžence jen tak letmo porozhlédnete a scorlujete dolů, uvidíte několik základních podporovaných kryptoměn a možnost přidat další. Ale ještě před tím, než tuto peněženku budete moci používat, musíte si do ní nějakou tu kryptoměnu poslat. Jak na to?

Jak poslat do Exodusu kryptoměny?

V nabídce Exodusu si vyberete tu kryptoměnu, kterou vlastníte a kterou si do ní chcete poslat. Jestliže se však vaše kryptoměna v tomto základním výběru nenachází, klikněte na tlačítko ADD MORE, zde si pak budete moci vybrat ze zbytku podporovaných kryptoměn.

Máte-li nalezeno, budete nyní potřebovat určitý obnos této kryptoměny do peněženky poslat, což uděláte kliknutím na ikonku WALLET. Zde vidíte dvě tlačítka – SEND a RECEIVE. Takže pokud chcete kryptoměnu někomu poslat, zvolíte možnost SEND a naopak, chcete-li kryptoměnu obdržet, kliknete na RECEIVE.

Protože teď chcete v Exodusu kryptoměnu obdržet, klikněte na RECEIVE. Na počítači se zobrazí adresa vaší nové exodusové peněženky. Následně si v telefonu otevřete svou kryptoměnovou peněženku, kterou běžně používáte a zvolte možnost odeslat. Podle toho, jakou kryptoměnovou peněženku máte, např. já používám mycelium, vyberete způsob odeslání. Mně se tedy na myceliu nabízí možnost odeslání za pomoci QR kódu anebo ručním zadáním adresy.

Vždy si všechno po sobě dobře zkontrolujte

Ať už posíláte kryptoměnu do Exodusu z burzy nebo z jiné peněženky, tak vždy si raději zkontrolujte správnost zadané adresy. Stejně tak, jak se může stát, že adresu špatně opíšete, tak ani skenování QR kódu nemusí být vždy 100%.

Je-li všechno tak, jak má být, potvrďte vaši volbu a odešlete kryptoměnu. Teď budete chvíli čekat, až síť dané kryptoměny transakci potvrdí a kryptoměna Vám bude připsána do peněženky. Přemýšlejte nad tím tak, jako když účetní připíše částku na Váš bankovní účet, taky to malinkou chvilku trvá. V tomto případě to ale dělají počítače :)

Screenshot_13

Platba se po chvíli v Exodusu zobrazí a vy v kruhovém grafu vidíte, kolik konkrétní kryptoměny v peněžence aktuálně máte. Každá kryptoměna má v Exodusu svou vlastní barvu, bitcoin má tedy žlutou, Dash třeba modrou. Kdybych měl v Exodusu více kryptoměn, jejich procentuální zastoupení by se v tomto kruhovém grafu promítlo.

Vytváříme zálohu: Základem je opravdu silné heslo

Zálohu Exodusu vytvoříte tak, že kliknete na BACKUP. Prvním krokem, který musíte učinit, je vytvoření opravdu silného hesla, které si současně zapíšete někde vedle na papír. A pokud říkám silné heslo, mám tím na mysli heslo tohoto typu: 7!TAA?OzUTgfFUn8rlD5Ew. Ne žádné vám vlastní heslo, které používáte a které se vám dobře pamatuje. Vymyslete prostě nějaké surově neosobní, zkrátka co možná nejvíce nepředvídatelné. V následujícím kroku budeme toto heslo zadávat znovu.

stahování (1)

Máte-li tedy nové heslo sestaveno, klikněte na tlačítko NEXT v prvním i v druhém kroku. V tomto znění zůstane heslo navždy, nikdy ho už nebudete moci změnit. Proto by toto heslo mělo být opravdu silné, a právě proto si jej ještě musíte zapsat někam jinam než jen do své hlavy. I v tomto případě si pečlivě zkontrolujte, zda jste heslo opsali skutečně správně. Poté papírek s heslem schovejte někam na bezpečné místo.

Seed jako další možnost jak se ke krytoměnám dostat

V další fázi zálohy se vám zobrazí 12 náhodných slov, kterým se říká SEED. Tato slova vám, stejně tak jako to heslo, dávají přístup k vaší exodusové peněžence. Doporučuji tato slova buď vytisknout anebo opět opsat na papír, rozhodně si jej však neukládejte nikde online, tzn. nefoťte ani do mobilu a na počítači nedělejte printscreen. Pokud se vám totiž tyto obrázky uloží na cloud anebo na jiné úložiště, hackeři se k nim mohou snadno dostat. Nikdy raději nedávejte přednost pohodlnosti před bezpečností. Na heslo napsané na papírku a uschované někde u vás doma, je každý hacker krátký. A nebojte se klidně udělat dvě kopie, které si schováte na dvě různá místa, ke kterým máte přístup jenom vy.

Poslední krok: doplnění emailu

Dalším a zároveň posledním krokem zálohování, je zadání vašeho e-mailu. Pokud by se tedy s vaším počítačem něco stalo a vy jste ztratili přístup ke svým datům, Exodus vám na vyžádání pošle emailem odkaz, pomocí něhož si budete moci obnovit identickou kopii peněženky, kterou jste měli uloženou na starém počítači.
Abychom si Exodus mohli zprovoznit i na novém počítači, budeme k tomu potřebovat právě to silné heslo, které jste zadávali v prvním a v druhém kroku.

Pokud tedy přístup do kryptopeněženky obnovujete, přijde vám od Exodusu e-mail, na jehož konci naleznete odkaz. Když na tento odkaz kliknete, Exodus se nainstaluje a vytvoří se úplně stejná peněženka, kterou jste měli u sebe v počítači.

Jestliže se stane, že své heslo zapomenete a papírek s heslem nešťastnou náhodou ztratíte, existuje pořád šance, že se ke svým kryptoměnám na Exodu dostanete. K tomu poslouží právě těch 12 náhodných slov (seed), která se vám při backupu vygenerovala. Vždy si proto všechna hesla a seedy pečlivě přepisujte a schovávejte na zabezpečeném místě, abyste se v případě jakýchkoli komplikací ke svým kryptoměnám mohli vždy dostat.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

4.4/5 (9 Reviews)

Předchozí článek

Porovnání Bitcoinových peněženek

Další článek

Jak nakoupit Bitcoin?

Přehled celého kurzu

bitcoin fofr kurz gold

Bitcoin Fofr kurz™

Za 5 minut čtení získáte základní informace o Bitcoinu. Zjistíte, co to vlastně je, jaké má vlastnosti, co s ním můžete dělat, a dozvíte se důležité typy, jak se v tomto divokém světě Bitcoinu a dalších kryptoměn chovat.

4.4/5 (9 Reviews)

10 Comments

 1. Dagi on 25. 8. 2019 at 18:00

  Můžu použít kryptopeneženku pro ripple?

  • rosta on 25. 8. 2019 at 20:34

   Ahoj, bohužel ne. Zde je kompletní seznam kryptoměn, které podporuje Exodus https://www.exodus.io/assets/ na Ripple můžeš použít třeba Ledger nebo Trezor

  • Rosťa on 24. 9. 2019 at 14:16

   Ahoj, dobré zprávy peněženka Exodus nyní už podporuje i Ripple. I tak bych ale raději doporučil třeba Trezor nebo ledger.

 2. Jitka on 24. 9. 2019 at 12:12

  Prosím kde najdu minimální sumy pro příjem kryptoměn??

  • Rosťa on 24. 9. 2019 at 14:15

   Ahoj, žádné limity nejsou na Exodus si můžeš poslat libovolné množství kryptoměny.

 3. Rosťa on 24. 9. 2019 at 14:16

  Ahoj, dobré zprávy peněženka Exodus nyní už podporuje i Ripple. I tak bych ale raději doporučil třeba Trezor nebo ledger.

 4. Jaro52 on 22. 12. 2019 at 14:41

  Mohu poslat ze svého v SLSP uváděcí sumu v eurách ? A jak ?

 5. Shaman64 on 3. 2. 2020 at 13:14

  Dobrý den, potřeboval bych poradit. Poslal jsem platícímu kód mojí exodus peněženky. On však neustále chce TAG číslo, které nemohu najít. Používám mobilní aplikaci. Můžete mi poradit, jak toto TAG číslo najdu, nebo zda mohu jen kód mojí wallet peněženky ?

 6. Dobromila Petrasová on 30. 10. 2020 at 21:14

  Chci Vás pochválit za to, jak máte krásně srozumitelná školeníčka. Dokáže to pochopit i takový "starý pes" jako jsem já. Rychlost Vašeho výkladu je velmi dobrá pro úplné nováčky (taky já). Na to, jak jste mladý, jste velmi šikovný.
  Ve výkladu mi jen chyběla informace, zda je možno Exodus instalovat do telefonu a který systém to podporuje. Já mám Android.
  Děkuji, Dobromila
  P.S.: Již máme spojení přes FB.

 7. Dobromila Petrasová on 30. 10. 2020 at 21:27

  Už jsem našla, že do mobilu to půjde. Do počítače ji mám staženou, ale je tu háček. Je to moje vůbec první peněženka. Jinou nemám. Peníze mám jen na kontu v bance a na Paypal. Co s tím?

Přidat komentář