bitcoin penezenka mycelium_00000

MyCelium peněženka - Jak založit mobilní peněženku na Bitcoin

V minulém článku jsme si řekli co to je Bitcoinová peněženka a seznámili jsme se s různými druhy peněženek. Nyní si povíme o tom, jak založit MyCelium peněženku na telefon.

MyCelium peněženka na mobil - Jak jí založit

mobilní peněženka

MyCelium patří mezi jednu z nejstarších a nejpoužívanějších mobilních peněženek.

Je jednoduchá na ovládání a pro její používání není nutnost stahovat celý Blockchain (jako například Bitcoin Core, což je pro představu asi 150 GB dat s předešlými transakcemi).

Velkou výhodou této peněženky a hlavním důvodem, proč ji doporučuji, je, že vlastníte a máte plnou kontrolu nad svým privátním klíčem, což například u webových peněženek, jako je Coinbase nebo Blockchain.info nemáte. Proč je to důležité se taktéž dozvíte v předchozím článku.

Jdeme na to!

Nutno ještě podotknout, že iOS a Android verze jsou vzhledově rozdílné a iOS verze je více intuitivnější. Ale ve svém jádru jsou peněženky identické. V tomto návodu budu používat verzi pro iPhony.

1. Stáhneme aplikaci

Aplikaci stáhnete na Google Play nebo na App Store od Applu. Po stáhnutí se peněženka sama nainstaluje.

photo6030547882664373159

2. Zapněte aplikaci a nastavte si peněženku

Klikněte na tlačítko “New wallet”, čímž začneme vytvářet novou peněženku. Následně dostáváme možnost zálohování, kterou si zálohujeme hned, a proto klikněte na “Backup Up Now”.

3. Zatřeste telefonem pro vygenerování unikátního klíče

V této fázi si generujete Váš unikátní privátní klíč, který bude vygenerován z 12 anglických slov. Tato náhodná slova se nazývají seed a právě z nich je vygenerován privátní klíč, tedy heslo k Vaší peněžence. Vám ale stačí když si někam pořádně zapíšete těchto 12 slov.

ezgif.com-optimize (1)

4. Zálohujte si peněženku

Po vygenerování seedu se Vám postupně zobrazí 12 anglických slov, která si pečlivě zapište, nejlépe na papír. který si dobře uschovejte.

Pozor! Nedělejte screenshoty a neukládejte těchto 12 slov nikde online! Pokud tak učiníte, riskujete, že se hacker dostane k Vašemu seedu a odcizí Vaše Bitcoiny.

Po 12 slovech Vás aplikace požádá o napsání těchto 12 slov znovu, aby ověřila, zda jste si seed napsali správně.

5. A je to!

Po úspěšném zálohování se dostáváte do prostředí Vaší nové peněženky! V této chvíli jste si ji úspěšně založili.

Zůstaň v obraze!

Přihlašte se k odběru novinek ze světa Bitcoinu a dalších kryptoměn!

!
Terms and Conditions checkbox is required.
Something went wrong. Please check your entries and try again.

Základní ovládání peněženky

Po vytvoření peněženky (a při každém dalším spuštění MyCelium) se Vám zobrazí Váš zůstatek v amerických dolarech (USD) a dvě velká modrá tlačítka “Send” a “Receive”, tedy “Odeslat Bitcoiny” a “Přijmout Bitcoiny”

Posíláme Bitcoiny do Mycelia – Přijímáme platby

photo6030547882664373180

Pro získání Vaší adresy klikněte na modré tlačítko “Receive”. V této chvíli se zobrazí velký QR kód a hned pod ním se nachází adresa Vaší peněženky (“číslo bankovního účtu”), která může vypadat například takto 17gRe5S4pFa2ueuiNWodzaHeXzym4i2D9L.

Pokud chcete přijmout konkrétní obnos, můžete pomocí klávesnice napsat požadovanou částku – MyCelium automaticky vygeneruje QR kód, který následně můžete sdílet nebo jej nechat druhou osobu přímo naskenovat z Vašeho telefonu.

Nic Vám ale nebrání v tom, přímo zkopírovat a poslat adresu peněženky, která se nachází hned pod QR kódem.

Odesíláme Bitcoiny z Mycelia – Odesíláme platby

photo6012782527833549760 (1) (1)

Pokud si ale naopak přejete odeslat Bitcoiny, stačí jednoduše kliknout na modré tlačítko “Send” a napsat Bitcoinovou adresu příjemce v poli “Recipient Address”, nebo naskenovat QR kód pomocí tlačítka “Scan Address”. V této chvíli už zbývá pouze zadat množství Bitcoinů, popř. ekvivalent v jiné měně, který chcete na adresu odeslat.

Kliknutím na tlačítko “Send” v pravém horním rohu transakci odešleme.

Mnozí jste si jistě všimli ještě možnosti nastavení tzv. “Miner fee”. Jedná se o výši poplatku, který zaplatíte Bitcoinové síti za zpracování transakce. Velmi jednoduše řečeno, platí zde jasná přímá úměra – čím menší poplatek, tím pomaleji transakce bude zpracována. Tedy pokud z nabízených možností zvolíte “Low priority” (Nízká priorita transakce), tak Vaše transakce dorazí později, než pokud nastavení necháte na “Normal” nebo naopak zvýšíte priority nastavením na “Priority”.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

4.8/5 (4 Reviews)

Předchozí článek

Porovnání Bitcoinových peněženek

Další článek

Jak nakoupit Bitcoin?

Přehled celého kurzu

bitcoin fofr kurz gold

Bitcoin Fofr kurz™

Za 5 minut čtení získáte základní informace o Bitcoinu. Zjistíte, co to vlastně je, jaké má vlastnosti, co s ním můžete dělat, a dozvíte se důležité typy, jak se v tomto divokém světě Bitcoinu a dalších kryptoměn chovat.

4.8/5 (4 Reviews)

5 Comments

 1. Davvid on 10. 9. 2019 at 16:27

  Dobrý den,,
  díky za skvělé články. Chci se zeptat. Po založení účtu v aplikaci vidím na záložce "Zůstatek" QR kód na který když kliknu mění se adresa peněženky. Nejsem si jistý, kterou bych měl při nákupu nebo prodeji následně uvádět?

  • rosta on 11. 9. 2019 at 10:51

   Zdravím Davide, moc díky! 🙂 Chápu, že to může být matoucí, ale netřeba si s tím lámat hlavu. Ať už použijete jakoukoliv adresu, kterou vám peněženka ukáže, tak všechny prostředky vždy skončí ve vaší peněžence. Je to koncept, který vám dává větší soukromí, tím, že nebudete muset používat pořád jenom jednu kryptoměnovou adresu. V případě dalších dotazů určitě pište 🙂

 2. Pospa on 15. 10. 2019 at 9:59

  Dobrý den, chci se zeptat jak nejlépe vybrat peníze z penezenky. Jak prevedt bitcoiny na penize a penize si vybrat. Jestli je možné prodat btc v penezence a nasledne si fin. Prostredky vybrat na učet v bance. Dekuji

 3. Lukáš on 23. 4. 2020 at 23:01

  Zdravím, chcem sa spýtať, keď som si vytvoril peňaženku na mycelium, vpravo hore keď kliknem na tri bodky, je tam že zálohovať. Keď nato kliknem, vyhodí mi upozornenie, ktorému nie uplne najlepšie rozumiem. Ak nedám zálohovať a stratím telefon nedostanem sa k mojim btc? Seed mám napísaný,.

 4. Vladimíra on 2. 5. 2020 at 1:13

  Dobrý den. Mám papírovou peněženku a vytvořila jsem si peněženku Mycelium. Jak mám dostat bitcoiny z papírové peněženky do online peněženky, abych je mohla poslat do cizí peněženky? Díky. Hezký den.

Přidat komentář