Trump VS zbytek světa. Trade war a kryptoměny

8319b3409a86d98f865a731feb526a4f

Zdravím všechny, jak se daří? 😊

Určitě jste zaslechli, jak v poslední době Trump společně s jeho kabinetem hýbe světem. Dnes si řekneme, proč to vlastně dělá, jaké to může mít důsledky na globální ekonomiku a hlavně (pro nás kryptonadšence), co by to mohlo udělat s kryptoměnami, jako takovými.

 

Trocha kontextu

Píše se rok 2016 a právě probíhá prezidentská kampaň. Donald Trump objíždí každé zákoutí USA a snaží se oslovit, co nejvíce lidí jejichž práce byla buďto automatizována nebo outsourcována do Číny, kde vyšla na mnohem menší náklady.

Jedním z jeho hlavních předvolebních slibů bylo vytvořit více pracovních míst právě pro tyto lidi. Ale jak to co nejrychleji udělat? Nabízí se jedna velmi efektivní metoda. A to právě radikálně zvýšit clo na zboží importované do USA.

 

Co je to trade war?

Velké navýšení cla („daní“) na importované zboží často vyústí v tak zvanou trade war neboli obchodní válku. Co to znamená? Uveďme si krátký příklad:

  • USA výrazně zvýší clo na importovaný hliník a ocel, za účelem snížení konkurence a vzrůstu lokálního průmyslu, což by mělo zajistit velký přírůstek nových pracovních míst
  • To se to ale nelíbí státům, které do USA toto zboží importují, jako třeba Číně
  • Proto se Čína brání a uvalí velké clo na zboží importované z USA do Číny, jako jsou například zemědělské produkty
  • Stejně tak můžou reagovat další státy, které do USA dováží ocel nebo hliník
  • Postupem času se seznam těchto produktů, na které je uvaleno velké clo může jen a jen rozšiřovat až vyústí v tzv. trade war

Tyto velká cla mají přímý vliv na ceny běžného zboží v obchodech, které rapidně vzrůstají.

trade war

Zdroj obrázku: ft.com

Trade war a kryptoměny

Trade war je jedním z krátkodobých způsobů, jak vytvořit více pracovních pozic. V budoucnu se pravděpodobně s nedostatkem pracovních míst budeme setkávat čím dál tím více, a to hlavně vlivem automatizace.

Proto je možné, že se politici budou stále více a více snažit vytvářet nová pracovní místa nebo alespoň nacházet způsoby, jakými lze vytvořit určitý dávkový systém, který by těmto nezaměstnaným lidem dal dostatek peněz na jídlo a další potřeby.

To by mohlo znamenat, že vlády začnou sahat po podobných praktikách, jako je trade war čím dál tím více. Negativní následky (neúměrné zvyšování cen, nejistota atp.) budou samozřejmě přímo dopadat na celosvětovou ekonomiku, a hlavně na části s ní nejvíce spjaté.

Přesně proto lidé mohou čím dál tím více ztrácet důvěru ve vlády.

Ztrácet důvěru ve smyslu efektivně řešit problémy, které obyvatele daného státu nejvíce trápí. Přesně proto by bylo pouze přirozené, kdyby se lidé začali poohlížet po něčem, co není úzce spjato s globální ekonomikou, ale spíše funguje nezávisle na ní -- po Bitcoinu a po dalších kryptoměnách. To by mohlo vyvolat velkou poptávku a bůh ví, co všechno dalšího.

 

Jaký máte názor vy? Myslíte si, že je takový scénář pravděpodobný nebo zaujímáte opačný postoj? 🤔

Budu se těšit na Vaše názory!

 

Mějte se krásně!

Rosťa


5/5


(2 Reviews)

Zdroj úvodního obrázku je k nelezení zde

Zůstaň v obraze!

Přihlašte se k odběru novinek ze světa Bitcoinu a dalších kryptoměn!

!
Terms and Conditions checkbox is required.
Something went wrong. Please check your entries and try again.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Přidat komentář