Jak přijímat bitcoin v kamenném obchodě? A co EET? Praktická příručka

samolepka bitcoin zde přijímáme bitcoin

Vlastníte kavárnu? Večerku? Nebo jste prostě na volné noze a opravujete auta? Ať už vlastníte kamenný obchod nebo podnikáte, dneska si ukážeme, jaké možnosti máte, pokud chcete za své produkty a služby přijímat bitcoin. Článek určitě dočtěte až do konce, na konci na vás čeká překvapení.


Provozujete i eshop? Návod naleznete zde.


Proč bych měl(a) přijímat Bitcoin?

Jedním z hlavních důvodů je určitě fakt, že transakce jsou rychlé a bitcoin obvykle obdržíte do pár okamžiků. O poplatcích nemluvě, ty jsou obecně několikanásobně nižší než u platebních karet. V současné době se navíc pomalu rozšiřuje tzv. Lightning network, která umožní okamžité transakce za téměř nulové poplatky.

Také nabídnete svým zákazníkům něco navíc tím, že vystoupíte z řady a začnete akceptovat bitcoin. Česká republika je zemí, ve které se vytvořila relativně velká krypto-komunita, kterou tímto můžete oslovit. Samozřejmě ale nemůžete čekat, že se k vám z ničeho nic budou přes celou republiku hrnout davy nadšených lidí, kteří si u vás budou chtít nechat ostříhat vlasy a zaplatit bitcoinem. Ale rozhodně to může upoutat pozornost a přitáhnout alespoň nějaké zákazníky.

Jak je to s bitcoinem a EET?

Zkráceně – platby bitcoinem musí být evidovány v EET.

Podle výkladu Generálního finančního ředitelství příjmy v bitcoinech nemají na rozdíl od převodu mezi bankovními účty povahu bezhotovostního převodu peněžních prostředků, což nedává moc smysl, ale budiž. Příjmy v kryptoměnách tedy musí být evidovanou tržbou a platby bitcoiny podléhají evidenční povinnosti podle zákona o evidenci tržeb. Zdroj

Jdeme na to

No povídání okolo už bylo dost, pojďme se už konečně podívat na řešení, které se nám nabízí. Vyberte prosím možnost, která vám sedí nejvíce.

Chci přijímat bitcoin a..

BitcoinPay POS

„Chci přijímat bitcoin a ihned po přijetí ho směnit na koruny nebo eura“

BitcoinPay je česká firma, která umožňuje svým klientům začít jednoduše přijímat bitcoin a ihned ho směnit na koruny nebo eura. Nutno ale podotknout, že směna není podmínkou a můžete si místo korun nebo eur nechat vyplácet i bitcoiny.

BitcoinPay využívají malý obchodníci, ale i velikáni jako Alza, Česká plynárenská nebo GoPay. Primárně se společnost zaměřuje na přijímání bitcoinu v eshopech, ale pro své klienty si připravili i jednoduchý terminál, který můžete využít i ve vašem kamenném obchodě.

Co to stojí?

Samotné používání nic i terminál je zdarma. Bitcoinpay si ale účtuje poplatek z každé transakce ve výši 0,8%. Plus musíte počítat s náklady na případný počítač/mobil/tablet s připojením k internetu na kterém budete platby zadávat.

Jak to funguje?

 1. Jednoduše si vytvořte účet na bitcoinpay.com
 2. Přejděte do záložky „Tools“ a následně do „Payment terminal (POS)“
 3. Zde sjeďte úplně dolů k „Point of Sale HTML version“ a klikněte na „Set Up POS“
 4. Zde zadejte číslo vašeho bankovního účtu a měnu, na kterou chcete bitcoin směnit
 5. A je to, teď už stačí jen kliknout na „Open POS“ zadat částku, kterou chcete zákazníkovi účtovat a následně kliknout na žlutý znak QR kódu
 6. Vygenerovaný QR kód ukažte zákazníkovi a jakmile provede platbu, tak se Bitcoinpay už o všechno postará
 7. Nezapomeňte platbu také zaevidovat do EET a vydat účtenku

EET pokladní systém LILKA

„Chci přijímat bitcoin a ihned po přijetí ho směnit na koruny nebo eura a zároveň chci mít postaráno o EET“

Pokladní systém LILKA je univerzální pokladní aplikace pro obchody, restaurace a poskytovatele služeb, kteří potřebují splnit povinnou evidenci tržeb bez enormních nákladů. LILKA totiž stojí pouze 899 Kč a dále si už neúčtuje už žádné další měsíční poplatky.

LILKU ale zmiňuji hlavně z toho důvodu, že do ní vývojáři zabudovali výše zmíněné řešení Bitcoinpay, což umožňuje jednoduše přijímat bitcoiny a provádět automatickou směnu na koruny nebo eura. Integrace Bitcoinpay, ale není podmínkou pro přijímání bitcoinů, pokud o automatickou směnu nestojíte, tak můžete v nastavení jednoduše zadat adresu vaší bitcoinové peněženky a LILKA už se o zbytek postará. Po přijetí platby vám aplikace ihned vystaví účtenku a transakci zaeviduje v EET automaticky.

Co to stojí?

LILKA sama o sobě stojí pouze 899 Kč bez DPH, které zaplatíte jednorázově a získáte doživotní licenci k aplikaci. Základní aktualizace týkající se EET jsou zdarma, musíte ale počítat s dodatečným pořízením telefonu/tabletu, na kterém aplikace poběží. Navíc bude zapotřebí nějaká bluetooth tiskárna pro tisk účtenek. LILKA takovýto balík nabízí již od 4 990 Kč bez DPH.

Pokud budete mít zájem o automatickou směnu na koruny/eura, tak ta je navíc ze strany Bitcoinpay zpoplatněna poplatkem 0,8% za transakci.

Jak to funguje?

 1. Zakupte si licenci na webových stránkách a stáhněte si aplikaci (můžete vyzkoušet i v demo verzi, ale v té nefungují platby bitcoinem)
 2. Projděte nastavením aplikace, zadejte údaje o vás/vašem podniku, údaje o EET atp.

Pokud chcete automatickou směnu na koruny/eura, postupujte takto:

 1. v nastavení klikněte na modré tlačítko „Propojit s Bitcoinpay účtem“
 2. Přejděte na Bitcoinpay.com a zde si založte účet
 3. Následně klikněte na „Settings“ a v horní liště vyberte „API“
 4. Zkopírujte „API key“ a vložte ho do LILKY, poté se vraťte zpět do Bitcoinpay a sjeďte trošku dolů, kde uvidíte „Callback password“ – to vygenerujte a také zkopírujte do aplikace
 5. A je to, nyní už jen stačí vytvořit účtenku a jako platební metodu zvolit bitcoin

Pokud nemáte zájem o automatickou směnu, postupujte takto:

 1. Otevřete nastavení a sjeďte dolů, zde vložte adresu vaší bitcoinové peněženky
 2. Teď už jen stačí vytvořit účtenku a jako platební metodu zvolit bitcoin

Nemáte-li bitcoinovou peněženku, tak pokračujte podle návodu zde.

Jednoduchý MoonPOS

„Chci přijímat bitcoin a ihned po přijetí si ho nechat ve své bitcoinové peněžence (neprovádět směnu)“

Nestojíte-li o automatickou směnu nebo o automatický zápis do EET, tak MoonPOS je právě pro vás. Jedná se o velmi jednoduchou mobilní aplikaci, která je dostupná pro Android i iOS. MoonPOS má velmi povedený design, ve kterém se ani úplný začátečník neztratí.

Po zadání částky automaticky vygeneruje QR kód, který zákazník jenom naskenuje a potvrdí transakci. Aplikace vám poté sama dokáže říct, zda zákazník opravdu platbu odeslal.

Co to stojí?

Nic. Aplikace je úplně zdarma a bez reklam. Nejsou zde ani žádné transakční poplatky. Aplikaci si buď můžete nainstalovat na svůj osobní telefon/tablet nebo si pro ní pořídit nějaké speciální zařízení.

Jak to funguje?

 1. Stáhněte si aplikaci MoonPOS na Google Play nebo na App storu
 2. Spusťte aplikaci a klikněte na „Next“
 3. Vyberte kryptoměny, které chcete přijímat a klikněte na „Next“
 4. Ke každé kryptoměně, kterou chcete akceptovat musíte nyní přidat adresu vaší peněženky

Pokud ještě nemáte bitcoinovou peněženku – klikněte zde

 1. Klikněte na „Next“ a vyberte měnu, ve které budete zadávat částky
 2. Klikněte na „Done“ a dokončete úvodní nastavení
 3. Nyní už stačí jenom zadat částku, kterou má zákazník zaplatit a kliknout na „Generate QR code“
 4. Ukažte QR kód zákazníkovi a ve chvíli, kdy platbu odeslal, tak klikněte na tlačítko „Payment sent!“
 5. MoonPOS pro vás nyní ověří, zda zákazník platbu opravdu odeslal
 6. A je to! Nezapomeňte platbu zaevidovat do EET a vydat účtenku

EET pokladní systém Storyous

„Chci přijímat bitcoin a ihned po přijetí si ho nechat ve své bitcoinové peněžence (neprovádět směnu) a zároveň chci mít postaráno o EET“

Pokud provozujete kavárnu nebo restauraci, tak jste o nich už pravděpodobně slyšeli. Storyous je jedním z nejpopulárnějších EET řešení v Česku, spolu s více než 3000 zákazníky si je vybrali i firmy jako Kofi kofi nebo Modrý zub.

Storyous nabízí svým klientům velké spektrum funkcí – od základního pokladního systému, přes řízení podniku, správu skladu až po věrnostní programy, které můžete svým zákazníkům nabízet a tím zvýšit tržby.

V roce 2017 Storyous začalo podporovat platby bitcoinem v nativní formě čili neprobíhá žádná směna, ale bitcoiny jdou přímo do vaší bitcoinové peněženky. Aplikace následně vygeneruje účtenku a platbu zaeviduje do EET, takže se nemusíte o nic navíc starat.

Co to stojí?

Bohužel Storyous nemá své ceny a poplatky veřejně dostupné. Proto pokud o toto řešení máte zájem, tak je prosím kontaktujte přímo.

Jak to funguje?

 1. Zavolejte do Storyous a nechte si vypracovat cenovou nabídku
 2. Po vytvoření účtu si nastavte pokladní systém
 3. Platby bitcoinem nastavíte ve webové administraci v „Nastavení“ a dále v záložce „Typy plateb“
 4. Klikněte na „Ostatní“ a vyberte bitcoin
 5. Zadejte adresu vaší bitcoinové peněženky, pokud ji nemáte pokračujte podle návodu zde
 6. Uložte a je to, teď už stačí jen vytvořit novou účtenku a při placení kliknout na prostřední modré tlačítko „Ostatní“ a vybrat „bitcoin“

Závěrem..

Všechno záleží na tom, jestli máte zájem o automatickou směnu na koruny/eura nebo ne. Pokud o ni máte zájem a nechcete se starat o EET, tak je LILKA jasnou volbou. Pokud ale již máte zajetý EET systém, který nepodporuje platby bitcoinem, tak můžete využít BitcoinPay POS, ale nezapomeňte, že platby musíte evidovat v EET a vydávat účtenky.

Pokud chcete mít postaráno o EET a o automatickou směnu nestojíte a chcete si nechávat bitcoin v peněžence, nebo si ho jednoduše směníte sami třeba na burze/směnárně, tak se vám nabízí LILKA nebo Storyous. Toto rozhodnutí je velmi individuální a záleží na tom, jaké služby potřebujete.

No a pokud nestojíte ani o automatickou směnu a EET integraci, tak bych určitě doporučil MoonPOS, se kterým je přijímání bitcoinu a dalších kryptoměn hračka. Platby byste ale i tak měli zaevidovat do EET.

A pokud byste měli jakýkoliv dotaz, nebo byste měli zájem o pomoc s integrací, tak mi neváhejte napsat dolů do komentářů, rád vám pomůžu 😊 Ale nyní už k tomu slibovanému překvapení..


4.6/5


(10 Reviews)

Samolepky zdarma!

Cože? Dočetli jste to až sem? Pokud plánujete přijímat bitcoin ve svém obchodě, připravil jsem si pro vás dárek! Pro každého mám voděodolnou samolepku „Přijímáme bitcoin“ kterou upozorníte kolemjdoucí, že jste fakt spešl a akceptujete bitcoin.

Samolepka je zdarma a zaplatíte pouze poštovné, které je symbolických 19 Kč (za známku). Samozřejmě akceptuji pouze krypto. (bitcoin, litecoin, ethereum a bitcoin cash)

4.6/5 (10 Reviews)

Zůstaňte v obraze!

Přihlašte se k odběru novinek ze světa Bitcoinu a dalších kryptoměn!

!
Terms and Conditions checkbox is required.
Something went wrong. Please check your entries and try again.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

3 Comments

 1. David on 2. 10. 2018 at 16:51

  Samolepka:
  PŘIJÍMÁM LITECOIN ,
  by nebyla ?

  • rosta on 3. 10. 2018 at 13:54

   Ahoj Davide, taková zatím bohužel není k dispozici a zatím ji ani neplánuji. Vzhledem k tomu, že jsem student a platím všechny náklady z vlastní kapsy (kromě poštovní známky) a většinou jsou minimální objednávky samolepek 100ks. Věřím, ale že ti samolepka bitcoin zatím postačí, tím ukážeš,že vůbec krypto přijímáš a zbytek bude už jenom přidaná hodnota 🙂

 2. Andrej on 6. 8. 2019 at 15:26

  Ahojte, ďakujem za pridanie aplikácie MoonPos do tohoto článku! Som zakladateľ a vývojár tohoto projektu. Na aplikácii sa stále pracuje, takže budem rád za každý váš podnet alebo feedback. Alebo ak by ste mali akékoľvek otázky, neváhajte ma kontaktovať na info@moonposapp.com 🙂

Přidat komentář