Porovnani Bitcoin Penezenek

Co je to Bitcoinová peněženka? A jejich porovnání

Oslovil Vás Bitcoin na tolik, že máte zájem nějaký vlastnit? Rád Vás seznámím s různým cestami, jak Bitcoin získat, ale ještě předtím budete potřebovat nějaké místo, kam si Bitcoin uložit a od toho jsou právě Bitcoinové peněženky.

Bankovní účet s Bitcoiny AKA Bitcoinové peněženky

Bitcoinovou peněženku si můžete představit jako bankovní účet. Jakmile si ji vytvoříte, budete mít k dispozici adresu peněženky a takzvaný privátní klíč. Adresu peněženky si představte jako takové číslo účtu. A privátní klíč poté bude plnit stejnou úlohu jako heslo k Vašemu bankovnímu účtu.

Bitcoinovou peněženku vytvoříte v pár minutách. Stačí stáhnout jednoduchou aplikaci na Váš mobilní telefon a během chvilky můžete začít přijímat a odesílat Bitcoiny. Nebudete k tomu potřebovat žádnou občanku ani osobní doklady, tak jako je tomu zvykem, když si zakládáme účet v bance. A abych nezapomněl, založení peněženky a vedení této peněženky je zcela zdarma.

Níže se podíváme jaké druhy Bitcoinových peněženek existují. A že jich je! Pokud jste ale úplnými nováčky pokračujte prosím doporučenou cestou nebo rovnou přejděte na návod, jak si peněženku založit.

Výběr správné peněženky pro Vás

Pojďme se tedy seznámit s různými druhy bitcoinových peněženek a s jejich konkrétními příklady.

Vytvořil jsem pro Vás srovnání nejpopulárnějších řešení, které můžete využít i Vy.

Předtím, než se pustíte do vybírání ideální peněženky pro Vás – doporučil bych Vám zodpovědět si následující otázky. Vaše odpovědi Vám následně pomohou s výběrem ideální peněženky pro Vaše potřeby.

Kolik Bitcoinů plánuji v peněžence uložit?

Jak často plánuji peněženku používat?

Potřebuji peněženku nosit stále u sebe?

Můžu si dovolit hardware peněženku?

Jsem technický typ?

Budu radši věřit sám sobě při ochraně peněženky, nebo tento úkol svěřím do rukou třetí straně?

V tuto chvíli byste měli mít hrubou představu, jakou peněženku potřebujete. A na základě porovnání, které najdete níže, se můžete rozhodnout, jaká peněženka je pro Vás ideální. Pokud si ale vůbec nejste jisti a chcete si Bitcoin například pouze vyzkoušet, pokračujte prosím “doporučenou” cestou.

Doporučená cesta

Webové a mobilní peněženky

Mobilní a webové peněženky, jsou obecně velmi jednoduché a intuitivní, čímž se stávají skvělou volbou pro někoho, kdo s kryptoměnami (Bitcoinem) teprve začíná.

Nutno ale dodat, že při používání webových peněženek na nás číhá několik velkých rizik, které plynou z toho, že provozovatel služby má přístup k Vašim privátním klíčům (k heslu od Vaší peněženky), čili při používání webových peněženek musíte důvěřovat provozovateli tohoto online řešení, že Vám Bitcoiny neodcizí a zároveň je dostatečně ochrání proti hackerským útokům.

Mobilní peněženky můžou fungovat na stejném principu, jako ty webové nebo v lepším případě Vám dají možnost ovládat Váš privátní klíč. To dovoluje například jedna z nejstarších a nejspolehlivějších mobilních peněženek MyCelium. U mobilních peněženek nastává velký problém ve chvíli, kdy se Vám dostane do telefonu nějaký vir, jako malware nebo spyware, který zaznamenává vše, co na telefonu děláte. Nehledě na to, že telefon můžete kdykoliv snadno ztratit.

Doporučení: Vhodné pro malé obnosy peněz a denní platby
Příklad peněženky: Coinbase, Blockchain.info nebo MyCelium

$10 na nákup Bitcoinu zdarma

Pokud využijete služeb Coinbase získáte zdarma $10 na první nákup kryptoměn.

A abych zachoval transparentnost, tak pokud nakoupíte nad $100, tak také dostanu $10 :)

Zůstaň v obraze!

Přihlašte se k odběru novinek ze světa Bitcoinu a dalších kryptoměn!

!
Terms and Conditions checkbox is required.
Something went wrong. Please check your entries and try again.

Softwarové peněženky (peněženky na počítač)

Softwarové peněženky si můžete nainstalovat na Váš počítač či notebook. Jsou relativně bezpečné a jednoduché na ovládání. Potenciální riziko ale nastává v okamžiku, kdy se s počítačem připojíte k internetu nebo pokud máte počítač infikovaný virem (malwarem).

Proto určitě doporučuji tyto peněženky instalovat pouze na počítače, u kterých jste si jisti že nejsou infikováni škodlivým virem a mají nainstalovaný aktuální verzi antivirusu.

Doporučení: Vhodné pro menší až středně velké obnosy peněz
Příklad peněženky: Exodus, Electrum nebo Bitcoin Core

Hardwarové peněženky

Tato peněženka je jednou z nejbezpečnějších možností, jak uchovat a spravovat Vaše Bitcoiny a další kryptoměny. Jedná se o fyzické zařízení, které uchovává kryptoměny offline. Vaše peněženka tedy nemůže být napadena hackery, protože není připojena k internetu.

Tato zařízení mohou následně být připojena k počítači, kde můžete jednoduše spravovat své kryptoměny. Odesílat, příjímat, sledovat zůstatek a tak podobně.

Nevýhodou těchto peněženek je to, že pokud ji ztratíte, tak ztratíte i přístup k Vašim Bitcoinům. A v neposlední řadě tyto zařízení nejsou zdarma, jejich ceny se v průměru pohybují kolem 2 000 korun za kus.

Doporučení: Vhodné pro střední i velké obnosy peněz
Příklad peněženky: Trezor wallet, Ledger Nano S a KeepKey

Papírová peněženka

Cože? Opravdu papírová? Tuto peněženku můžeme vnímat jako velmi osekanou verzi hardwarové peněženky. Papírová peněženka je zdarma, ale jedná se opravdu pouze o papír, na kterém je napsána Vaše adresa a privátní klíč k dané adrese. Velkou výhodou této peněženky je, že stejně jako u hardwarové peněženky držíte Vaše Bitcoiny offline a tím pádem daleko od hackerů.

Na druhou stranu papír můžete lehce ztratit a tím pádem ztratit přístup k Vašim prostředkům, nehledě na to, že se papír muže lehce poškodit.

Další nevýhodou může být složitější manipulace s Bitcoiny na této peněžence. Budete totiž muset vkládat svůj privátní klíč (např.) do peněženky na počítači.

Doporučení: Vhodné pro malé i středně velké obnosy peněz
Příklad peněženky: bitaddress.org

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

4.7/5 (14 Reviews)

Předchozí článek

Investování do Bitcoinu

Další článek

Jak si založit Bitcoinovou peněženku?

Přehled celého kurzu

bitcoin fofr kurz gold

Bitcoin Fofr kurz™

Za 5 minut čtení získáte základní informace o Bitcoinu. Zjistíte, co to vlastně je, jaké má vlastnosti, co s ním můžete dělat, a dozvíte se důležité typy, jak se v tomto divokém světě Bitcoinu a dalších kryptoměn chovat.

4.7/5 (14 Reviews)

19 Comments

  1. Ivej on 29. 6. 2018 at 10:08

    Precetl jsem všechny clanky, dik za ne. Vzhledem k soucasne cene btc je myslim idealni cas do toho naskocit i pro nas, co jsme doposud vahali. Mam proto dotaz. Vidim to na dlouhodobe drzeni btc, je tedy schvalitelna moje jednoducha zacatecnicka strategie, ze jsem si vytiskl několik papirovych peněženek na bitaddress, na ty si necham poslat něco malo btc (tedy spise desetin), které koupim ve směnárnách (nechci posilat doklady zadne burze) a je hotovo, mam vlastní btc? Nebude problém za x let jen a pouze za pomoci toho privátního klice, který mam k te které adrese na papirove peněžence nakoupene btc v nejake peněžence obnovit/zobrazit a nejak s nimi pracovat? Dik

    • rosta on 29. 6. 2018 at 10:31

      Ahoj! To jsem moc rád! 🙂

      Ano, úplně s tebou souhlasím, sám také pomalu přikupuji a snažím se řádně dollar-cost-average.

      Každopádně k tvé otázce. Podle mě by se mělo vše odvíjet od toho kolik si přeješ celkově zainvestovat. Pokud budeš investovat větší částky myslím si, že by se ti vyplatilo pořídit některou z hardware peněženek.

      Pokud se, ale rozhodneš používat spíše papírové peněženky, tak to vůbec nevadí jen se snáze ztrácejí, tak pozor na to 😀 Jakmile si vygeneruješ papírovou peněženku, tak k ní obdržíš svou adresu a privátní klíč. Tyto "přihlašovací údaje" budou platit pořád, takže se nemusíš bát, že by jen tak z ničeho nic přestali fungovat. Své zůstatky si potom vždy můžeš zkontrolovat třeba na blockchain.info

      Ještě k tomu nákupu, pokud nakupuješ na online směnárně, tak se nenech zmást "anonymitou transakce" pokud platíš svým bankovním účtem, tak druhá osoba automaticky vidí při příchozí transakci tvé jméno a číslo účtu, podle kterého tě mohou státní orgány velmi snadno dohledat..

      Kdyby tě zajímalo ještě něco, tak určitě napiš!
      Rosťa

      • Ivej on 29. 6. 2018 at 15:10

        Dik za odpoved ... necekane rychlou:) Tuhle "strategii" jsem zvolil, protoze s tim chci mit co nejmene prace (nechce se mi ucit s hw penezenkou) a nehodlam do toho nalit velke penize (100k->). Papirovky jsem si vytvoril na snad nenapadenem pc a hodlam je skladovat ve sve bezpecnostni schrance v bance, takze sance na zachovani btc je relativne vysoka. O kontrole zustatku vim, tak si krome provedeneho nakupu btc hodlam jednou za cas overit, zda na te adrese btc stale jsou a nevybral mi to nikdo, kdo by pri tvorbe penezenky sledoval muj pocitac:) Pak uz jen zbyva doufat, ze to budu schopen zobrazit v nejake el. penezence. Ona je to asi samozrejmost, ale ja jak jsem to nikdy nedelal, tak mam logicky pochyby. S tou "anonymitou", kdyz budu penize posilat ze sveho bankovniho uctu, je mi to jasne, ale to mi nevadi - nejde mi o skryvani se pred statem. Neco jineho vsak je posilat navic nekam svoje doklady. Jiste, v tom mnozstvi, ktere ty velke burzy prijmuly, je riziko zneuziti male, ale... Navic jak uz jsem psal, chtel jsem to udelat co nejjednodusseji a koupit prevodem od smenarny na papirovou penezenku je asi to nejprostsi reseni. A pokud cena btc bude nekdy poradne vysoka, tak me ten drazsi nakup u smenarny asi mrzet nebude:)

        • rosta on 30. 6. 2018 at 14:26

          Není vůbec zač! 🙂

          Rozumím a souhlasím s tebou! Jsem rád, že k tomu přistupuješ takto zodpovědně snad k tomu i můj kurz trošku přispěl 🙂

          Každopádně pokud jsi ještě BTC nenakoupil tak bych doporučil BTC peněženky vygenerovat když budete offline na nějakém nezavirovaném počítači. Uděláš to velmi jednoduše stačí jít na bitaddress a zde kliknout pravým někam na stránku a dát "uložit jako". Tím si stáhneš stránku do svého PC. Následně se odpoj od internetu, spusť tuto staženou stránku a vygeneruj si své peněženky. Poté vše smaž a připoj se zase k internetu.

          Držím palce a kdyby jsi měl ještě nějaký dotaz, tak určitě napiš! 🙂
          Rosťa

          • Ivej on 2. 7. 2018 at 15:23

            První nakup mam za sebou, vse probehlo rychle a v poradku:)
            Ze ten web pojede i offline by me nenapadlo, bohužel od tve odpovedi je web nefunkcni/nedostupny, takze to nemohu vyzkoušet.



          • Ivej on 3. 7. 2018 at 9:23

            Tak uz se rozjel a funguje to, jak jsi psal.



          • rosta on 3. 7. 2018 at 16:01

            Super, tak to rád slyším! Ať se daří a kdyby něco, tak určitě napište! 🙂



      • Petr on 15. 2. 2021 at 14:07

        Ahoj mám prozbu vloží jsem peníze do anglické společnosti už jsem vše zaplatil a měl bych dostat zhruba 14000euro ale teď ještě po mě chtějí abych vložil 3000euro do peněženky aby se mohli peníze převézt tak jsem ptám jestli je to tak v pořádku děkuji

        • rosta on 15. 2. 2021 at 16:48

          Ahoj Petře, to je mi líto, ale určitě tam nevkládej další peníze, zcela jistě se jedna o podvod!! Doporučil bych vybrat ty peníze, co u společnosti máš, co nejdříve, pokud to nějak půjde, ale určitě tam nevkládej další. Nikdo nikdy nemůže chtít další peníze za to, aby ti vydal ty o už tam máš.!

  2. Milan on 5. 10. 2019 at 19:18

    Nainstaloval jsem si SW peněženku Exodus na PC. Dále jsem stáhnul mobilní aplikaci Exodus. Je možné tyto peněženky propojit a jak?
    Díky.

    • Rosťa on 5. 10. 2019 at 19:55

      Zdravím Milane, jasně že jde, brzy k nové peněžence vydám i video. Každopádně mezitím stačí když ve své mobilní peněžence použijete seed, který používáte i na desktopu, nebo naopak. Následně si 'spárujete' peněženky. Pozor, pokud peněženku obnovíte, tak se starý seed smaže, přepošlete si nejdříve vaše prostředky na tu peněženku, kterou budete používat. Zde přikládám i video, jak na to https://www.youtube.com/watch?v=8y8ir5hRnKY

      Kdyby cokoliv tak pište!
      Rosťa

  3. Petr on 7. 2. 2020 at 11:38

    Zdravím, zakoupil jsem pomocí Bitadrress zlomek BTC a nyní bych je rád převedl pomocí peněženky Mycellium dál. Angličtina není můj šálek kávy, je někde jasný návod, kam vložit privátní klíč z Bitadrress? Našel jsem jen návod, že se to má vložit, já bych to potřeboval krok za krokem. Dík.

  4. tx on 11. 7. 2020 at 10:42

    chybi vam zde https://wallet.bitcoin.com/ bezkonkurencne nejlepsi BTC penezenka

  5. Miroslav on 13. 12. 2020 at 12:16

    Stáhnul jsem si kryptopeněženku Exodus a tím získal adresu účtu.Chápu správně to,abych mohl vytvořit zálohu,musím nejdříve do ní provést vklad krxptoměny?

    • rosta on 15. 2. 2021 at 16:56

      Ahoj Míro, přesně tak.

  6. Pavel on 1. 1. 2021 at 19:41

    dobrý den,prosím vas která kryptopeněženka podporuje kryptoměnu Radium(RADS) a ZCoin(XZC) děkuji

  7. Eva on 3. 2. 2021 at 23:28

    Mám uložené peníze na online peněžence http://www.capital-exchange.org, ale bohužel po každém požadavku na výběr mi přijde email od společnosti o tom, že mám dobít peněženku o provozní poplatek, která je vždycky vyšší a vyšší. Už jsem to udělala dvakrát a peníze mi pro jistotu nepřišly žádné. Je ještě nějaká šance je získat zpět nebo jsem prostě naletěla? Budu moc ráda za odpověď. Díky

    • rosta on 15. 2. 2021 at 16:53

      Ahoj Evo, další peníze tam určitě neposílej!! Na 200 % se jedná o podvodníky, je mi to líto, ale nikdy nikam neposílej peníze aby ti poslali další peníze. Pokud to nějak půjde, tak z nich peníze zkus dostat, třeba pod hrozbou policie. Ale ze zkušenosti to moc dobře nevidím .. je mi líto 🙁

      • Aleš on 18. 1. 2022 at 15:50

        já žasnu na co se lidi nachytají ...

Přidat komentář