Investovat do Bitcoinu

Jak investovat do Bitcoinu

Zaujal Vás Bitcoin natolik, že máte zájem do něho vložit nějaké peníze? V tomto článku se podíváme na to, jak to správně a zodpovědně udělat. Nastavíme si cíle, zvážíme rizika a zvolíme vhodnou strategii.

90 % lidí, kteří se mě ptají, jestli mají zainvestovat do Bitcoinu nebo do jiných kryptoměn, nemají ani malou představu o tom, do čeho by vlastně strkali své peníze. Pokud patříte mezi ně a chcete Bitcoin nakoupit pouze proto, že jste si přečetli o tom, jak někdo ztrojnásobil své peníze, tak neinvestujete, ale hazardujete se svými penězi a je to samé, jako kdybyste hráli automaty.

Základním pravidlem v investování je, že nevkládám peníze do něčeho, o čem nic nevím. Proto bych Vám chtěl doporučit nejdříve si o Bitcoinu a kryptoměnách něco přečíst a nastudovat, než se rozhodnete utrácet své těžko vydělané peníze. Můžete začít například s naším Fofr kurzem, kde jsou všechny nejdůležitější informace o Bitcoinu.

Investování s sebou nese riziko..

Bitcoin a ostatní kryptoměny jsou velmi spekulativní (riskantní) aktiva ("věci, do kterých můžete investovat své peníze"). Jejich obrovská zhodnocení, které jsme viděli v minulosti, nejsou zárukou toho, že se budou opakovat. Bitcoin může vystřelit o dalších 1000 % nahoru, ale nikdo nevylučuje, že jednoho dne zase nespadne dolů na pár dolarů.

V žádném případě se tu nesnažím Bitcoin nějakým způsobem shazovat. Pravděpodobnost toho, že Bitcoin spadne na pár dolarů, je v dnešní době opravdu malá, ale z minulosti víme, že taková situace může nastat, a proto je zapotřebí se na celou situaci podívat reálným pohledem a zvážit všechna rizika.

Přibližně před 4 lety cena Bitcoinu vzrostla na $1240 a následně v průběhu jednoho roku pomalu klesla o 87 % na hranici $195. Představte si, že nyní Bitcoin spadne na $5000 a následně bude pomalu rok padat až na $1500. Neříkám, že se něco takového stane, ale kdyby ano – budete připraveni? Nebo prodáte s obrovskou ztrátou?

Při investování do kryptoměn, ale i do jiných aktiv, NIKDY neinvestujte více, než jste ochotni ztratit.

Vložíte-li do Bitcoinu 100 000Kč s vědomím, že nemáte k dispozici žádnou jinou hotovost, tak se vystavujete obrovskému riziku.

Představte si, že nastane situace, kdy nutně budete potřebovat peníze, třeba na to abyste dali najíst své rodině. Bitcoin ale zrovna dramaticky klesne na své hodnotě. Vy tedy budete nuceni prodat Bitcoin s velkou ztrátou, protože nebudete mít k dispozici žádné jiné finanční prostředky.

Proto všechny peníze, které do Bitcoinu nebo do jiných kryptoměn vložíte považujte, za ztracené. Chápu, že to může znít děsivě, ale jenom v takové situaci si skutečně uvědomíte, jak moc velkou investici chcete uskutečnit.

Kryptoměny jsou aktiva s obrovským potencionálem růstu, ale s velkým potencionálem přichází také velké riziko.

Proto nikdy..

..nenakupujte/neprodávejte na základě emocí – emoce jsou skvělá věc, ale v investování byste se měli řídit hlavně podle podložených informací, které vychází z Vašeho průzkumu .

..se nehoňte za cenou – ve světe kryptoměn je skoro na denním pořádku, že některá z měn vystoupá o 100 %, pokud takovou uvidíte nesnažte se „naskakovat na tento vlak“ za každou cenu – protože ve většině případů po takto velkých skocích následuje velká korekce (pád) a cena bude dramaticky klesat. Pokud jste si tedy udělali dostatečný průzkum, dané kryptoměny nakupte, až se cena srovná trošku spadne

..neinvestujte více, než si můžete dovolit ztratit

..nebuďte chamtivý - chamtivost v nás způsobuje impulzivní obchodní rozhodnutí, která se často podobají hazardu

V tuto chvíli byste měli mít trošku realističtější pohled na věc a nevidět před sebou jenom graf, který jde parabolicky směrem vzhůru. Investování není taková sranda, jak se může zdát, ale spíše se jedná o hru plnou rizik. Proto je důležité si ujasnit, jak velkou částku chcete do této hry vložit. Obecně se doporučuje maximálně 1-10 % z Vašich dostupných finančních prostředků.

A teď už jen opravdu poslední věc, kterou musíte vědět, než si ukážeme vhodnou strategii investování do kryptoměn.

Pokud investujeme, tak investujeme dlouhodobě. Tedy nebavíme se o pár měsících, ale spíše o době v horizontu minimálně 1-3 let. Pokud nejste připraveni své peníze zastavit na minimálně takovouto dobu, tak bych Vám vůbec investovat nedoporučoval.

Volíme vhodnou strategii

Pokud už jste si stanovili částku, kterou budete investovat, a vzali jste v potaz všechna rizika, tak je nutné zvolit vhodnou strategii vstupu na tento trh.

Mám jít All-In?

Nic Vám nebrání v tom vložit celou Vaši částku do Vámi zvolené kryptoměny najednou. Dejme tomu, že vyčkáte, až Bitcoin trochu poklesne, například o 15 % a nakoupíte.

Takovýto postup bych však nedoporučoval, protože jste právě vložili všechna Vaše vajíčka do jednoho košíku, tedy nakoupili jste pouze za jednu cenu. Ano, nakoupili jste, když Bitcoin poklesl o 15 %, ale už jste přišli o příležitost nakoupit, když za 3 týdny klesl o 30 %.

Zůstaň v obraze!

Přihlašte se k odběru novinek ze světa Bitcoinu a dalších kryptoměn!

!
Terms and Conditions checkbox is required.
Something went wrong. Please check your entries and try again.

Dollar-cost averaging

Umm.. Co že to?

Řekněme, že chcete investovat 100 000 Kč. Tuto částku si rozdělíme do 20 částí po 5 000Kč.

Nyní úplně nezávisle na ceně nakoupíme Bitcoin za 5 000Kč. Nezáleží na tom, jestli je 20 % nahoře nebo se právě propadl o 20 %, prostě ho nakoupíme. A přesně za týden, ideálně i ve stejný čas nakoupíme znovu Bitcoin za 5 000Kč a opět se vůbec nedíváme na cenu, za kterou se Bitcoin právě obchoduje, zkrátka nakoupíme.

Tento postup budeme opakovat po zbylých 18 týdnů, dokud nezainvestujeme celých 100 000Kč. Každý týden budeme mít jinou nákupní cenu, v nějaké týdny bude Bitcoin nahoře a v nějaké zase dole. My ale stále dodržujeme naši strategii a nakupujeme za předem zvolenou částku v určitém časovém horizontu.

Při takovém postupu je váš risk nesrovnatelně nižší, než kdybyste najednou zainvestovali celých sto tisíc, protože Vaši investici rozdělujete na malé části a nakupujete za různé ceny, čímž zároveň odstraňujete všechny Vaše emoce a pocity ze hry, které by u Vás, jako u začínajícího investora mohly nastat.

Po 20 týdnech jste zainvestovali celých sto tisíc korun a vlastníte odpovídající počet Bitcoinů. Pravděpodobně jste na své investici hned nedostali 70 % návratnost, ale také jste 70 % neztratili, protože jste svou investici rozprostřeli do 20 týdnů a výsledná cena je průměrem všech.

A protože na základě Vašeho průzkumu věříte, že Bitcoin v dlouhodobém horizontu poroste na hodnotě, tak si už můžete jen sednout a sledovat, jak hodnota Vašeho portfolia v průběhu času poroste.

Jak zvolit vhodné časové období?

Vezměte si částku, kterou chcete zainvestovat, a podle hodnot níže si vyberte, jak moc velký risk chcete podstoupit.

Velký risk = 10 týdnů

Střední risk = 18 týdnů

Nízký risk = 26 týdnů

Ačkoliv takovéto časové horizonty se Vám mohou zdát jako věčnost, tak cílem každé investice není vydělat peníze, ale především je nikdy neztratit. Nad potencionálním výdělkem můžete přemýšlet, jako nad takovým bonusem, ale pokud budete na Vaší investici tratit, tak prohráváte hru.

Jak zainvestuji?

Představa, že byste každý týden ve stejný čas museli sami nakupovat, může pro někoho být strašná.

Ale nebojte řešením, pro Vás bude směnárna, kde jednoduše zadáte Vaši platební kartu, popřípadě tam rovnou pošlete celou částku, kterou chcete zainvestovat, a nastavíte jednoduchý příkaz: „Každý týden, v tento čas mi nakup $XX této kryptoměny“.

Směnárna automaticky provede tento příkaz každý týden až do té doby, dokud se nezainvestuje celá částka. Jedná se o společnost Coinbase a jedinou její nevýhodou jsou poměrně vysoké poplatky.

Proto pokud Vám nevadí, že byste každý týden nakupovali manuálně, můžete se zaregistrovat na kryptoměnové burze, kde jsou poplatky výrazně nižší. V takovém případě bych doporučil evropskou burzu Bitstamp, která je licencovaná v Lucemburku. Nutno ale podotknout, že pokud se rozhodnete vydat touto cestou, tak se připravte na dlouhý proces ověřování Vaší identity a ne tak uživatelsky příjemné prostředí, obzvlášť pro nováčky.

Časový horizont investice

Jak jsem již výše zmiňoval, při investování vkládáte své peníze do „něčeho“ na minimálně 1-3 roky.

Proto jasná strategie je „nakup & drž“ (buy & hold) a je nutné si tento časový horizont předem stanovit a říci si, co uděláte ve chvíli, kdy tento čas uplyne. Jestli například prodáte veškerý svůj Bitcoin (popř. jinou kryptoměnu), nebo prodáte jenom Vaši počáteční investici a profit (zisk) zde necháte pracovat ještě rok nebo dva atp.

Není ale nic špatného na tom občas z tohoto dortu trochu ukrojit. Tedy pokud například celková hodnota Vaší investice vzrostla 2x, tak prodejte 10 %, pokud vzroste zase 2x, zase prodejte dalších 10 % investice. Tímto si značně zmenšujete Vaše celkové riziko.

Konkrétní případ může vypadat například takto:

Celkově jste zainvestovali 22 000Kč, tedy přibližně $1000

Vaše finální průměrná cena, za kterou jste nakupovali, bude $5000/BTC

Pokud cena BTC vzroste na $10 000/BTC, tak vy jste právě zdvojnásobili Vaši počáteční investici a její hodnota vzrostla na $2000

Proto prodáte 10 % investice, čímž získáte $200 a zbyde vám BTC v hodnotě $1800

Pokud BTC vzroste na $20 000/BTC, tak opět prodáte 10%

A tak podobně

Tyto „záchytné body“ nemusí být nutnou součástí Vaší strategie a nikdo neříká, že musí vypadat tak, jako příklad výše. Klidně si můžete nastavit přesné ceny – např. $10 000, $15 000, $20 000, atp. Ale pamatujte, že je to jedna z možností, jak snížit Vaše celkové riziko.

Závěrem pár rád, abyste se nezbláznili

1. Zabezpečte si Vaši investici

Ve chvíli, kdy do kryptoměn vložíte větší obnos peněz, tak je třeba také myslet na to, jak ho pořádně zabezpečíte, protože nesmíte zapomenout na to, že s kryptoměnami, jako je Bitcoin se stáváte svými vlastními bankami. Tento fakt nesmí být podceněn, jinak hrozí riziko, že o všechny své prostředky přijdete, ať už Vaší vinou nebo vinou třetí strany.

Čímž se dostávám k velmi důležité radě – nikdy nenechávejte své kryptoměny na burze. Burzy můžou být kdykoliv napadeny hackery a Vy se ani nenadějete a Vaše kryptoměny jsou fuč. Proto silně doporučuji pořídit si hardwarovou peněženku, která poskytuje velmi velké zabezpečení jak Bitcoinu, tak i dalších kryptoměn.

Mezi nejznámější hardwarové peněženky patří Ledger Nano S a český Trezor.

2. Bubliny praskají aneb velké propady v ceně

Kryptoměny jsou extrémně volatilní (jejich cena skáče nahoru a dolů, jako pomatená), proto není dne, kdybyste nebyli svědky 50 % propadu jednoho coinu a 50% nárůstu druhého. Takovéto chování je v dnešní době častější spíše u kryptoměn s menší tržní kapitalizací (market cap), u těch s větší, jako je Bitcoin, takovéto výkyvy nejsou už tak časté a většinou se pohybují maximálně okolo ~7 %.

Proto, když se Bitcoin propadne o 20-30 %, nastává mezi lidmi panika. Noví investoři začínají podléhat emocím a prodávají s velkými ztrátami.

Toto jsou právě chvíle, kdy si musíte vzpomenout na to, proč jste v první řadě investovali. Pokud jste provedli dostatečný průzkum (research) a na základě jistých fundamentů jste usoudili, že Bitcoin nebo jiná kryptoměna má dlouhodobě velký potenciál růstu, tak byste se neměli čeho bát.

Víte, to, že ve světě kryptoměn bubliny praskají, je úplně přirozené, a budou praskat stále dokola a dokola. Popravdě z dlouhodobého hlediska je to jenom dobře.

Jakmile se v tomto prostředí budete pohybovat určitou dobu, tak to pro Vás nebude žádné překvapení a zvyknete si na to. Pokud jste ale nováčci – nebyli byste jediní, kteří začnou v takové situaci panikařit. Proto pamatujte – odstupte od počítače, pořádně se nadechněte a jděte se třeba ven projít. Přitom si vzpomeňte na to, proč jste v prvé řadě vkládali své peníze do Bitcoinu nebo do jiné kryptoměny.

A pokud jste dodrželi základní pravidlo a nezainvestovali jste více, než jste ochotni ztratit, tak se nemáte čeho bát.

Odmítnutí odpovědnosti: Tento článek slouží pouze pro vzdělávací účely. Veškeré investice do kryptoměn jsou velmi rizikové a každý je dělá na svoji vlastní zodpovědnost.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

4.8/5 (11 Reviews)

Předchozí článek

Co můžu dělat s Bitcoinem?

Další článek

Porovnání Bitcoinových peněženek

Přehled celého kurzu

bitcoin fofr kurz gold

Bitcoin Fofr kurz™

Za 5 minut čtení získáte základní informace o Bitcoinu. Zjistíte, co to vlastně je, jaké má vlastnosti, co s ním můžete dělat, a dozvíte se důležité typy, jak se v tomto divokém světě Bitcoinu a dalších kryptoměn chovat.

4.8/5 (11 Reviews)

Přidat komentář