bitcoin těžba

Těžba Bitcoinu - co to je?

Z předchozího článku byste měli vědět, jak Blockchain, a tedy i celý Bitcoin funguje. Pokud jste tento článek přeskočili, můžete se k němu vrátit zde.

Pokud se ale spokojíte se stručným vysvětlením, jak celá Bitcoinová síť funguje, tak můžete pokračovat ve čtení o těžbě Bitcoinu.

Funkčnost celé Bitcoinové sítě zajišťují takzvaní těžaři (mineři), kteří potvrzují transakce, které v síti proběhly, a umisťují je do bloků k ostatním transakcím. Tento proces si můžete zjednodušeně představit jako zařazování příkazu k úhradě z banky do příslušných složek.

Bez příliš mnoho odborných termínů lze říci, že těžaři poskytují Bitcoinové síti nezbytný výpočetní výkon potřebný k řešení matematických hádanek, které, pokud těžaři vyřeší, získají právo zapsat transakce do bloku (tedy založit příkaz k úhradě do příslušné složky). Za každý vytěžený blok získá těžař 12,5 Bitcoinu a, proto mezi sebou navzájem soutěží o to, kdo daný blok vytěží jako první.

Tyto bloky jsou následně zařazeny do Blockchainu, který si v jednoduchosti můžete představit jako takovou velkou účetní knihu, jejíž záznamy nelze změnit ani smazat a je ze sta procent transparentní. Tedy kdokoliv si může zobrazit jakoukoliv transakci, která v síti proběhla. Do Blockchainu můžete nahlédnout například na této webové stránce Blockchain.info.

Pokud Vás technologie zaujala a chtěli byste se dozvědět, jak to celé funguje ve větším detailu, doporučuji se vrátit na předchozí článek, kde Vám technologii Blockchainu vysvětlím ve větším detailu, v jednoduchých příkladech.

Těžba Bitcoinu - Takže ho nikdo netiskne?

Vůbec ne! Bitcoin není tisknut na papír ve stínech centrálních bank ani zázračně generován z půjček komerčními bankami tak, jako jsou naše stávající peníze dnes vytvářeny. Bitcoinový protokol jasně říká, že v oběhu bude nejvíce 21 milionů jednotek Bitcoinů. Nikdy více.

Bitcoin se těží za pomocí výpočetní síly v síti, která zpracovává transakce, což z něj dělá nezávislou platební síť.

Dobře, takže zde nemůže být neomezeně Bitcoinů?

Přesně tak. Bitcoinový protokol, který si můžete představit jako list několika pravidel, které v síti platí, jasně říká, že pouze 21 miliónů “mincí” může být vytěženo těžaři. Proto nikdy nikdo nemůže Bitcoin znehodnotit tím, že by zázračně vytvořil nové.

Zůstaň v obraze!

Přihlašte se k odběru novinek ze světa Bitcoinu a dalších kryptoměn!

!
Terms and Conditions checkbox is required.
Something went wrong. Please check your entries and try again.

Chci také těžit Bitcoin!

Možná jste už slyšeli, že si můžete vytěžit Bitcoiny a tím se vyhnout jejich nákupu. Hned na začátek bych chtěl říci, že už to několik let bohužel není takto jednoduché.

Samotné těžení Bitcoinu by se dalo přirovnat k těžení zlata. Na začátku bylo na Zemi spousta volně dostupného povrchového zlata, ke kterému měl prakticky každý přístup. Postupně ale toto volné zlato z povrchu ubývalo a bylo ho čím dál tím méně, proto bylo zapotřebí stále větších a větších strojů k jeho vytěžení. A podobně je to i s Bitcoinem. My se v současné době nacházíme v období, kdy na těžení nestačí pouhý krumpáč, ale potřebujeme pořádně silný stroj.

Nutno ale říci, že v začátcích Bitcoinu opravdu stačilo zapnout Váš počítač spolu se speciálním programem a začít těžit Bitcoiny. Se stoupající popularitou ale v Bitcoinové síti začalo přibývat více a více těžařů a následně byly vyvinuty i speciální přístroje specializované na jeho těžbu, zvané ASICs, což zapříčinilo neustále se zvyšující obtížnost a množství energie, která je nutná k těžení Bitcoinu.

A aby překážek nebylo málo, tak se počet Bitcoinů, který zbývá z celkových 21 miliónů, k těžbě neustále snižuje. To vše vede k tomu, že individuální těžení už v dnešní době není vůbec výdělečné, protože ve výsledku zaplatíte více za hardware a elektřinu, než vyděláte.

Vyplatí se tedy těžit Bitcoin?

Všechno záleží na tom, kolik si přejete do hardwaru (ASICs) investovat peněz. Nejlepším způsobem, jak zjistit, zda by pro Vás těžení Bitcoinu bylo výdělečné, jsou jednoduché webové kalkulačky – jako například CryptoCompare nebo WhatToMine. Ty berou v potaz několik proměnných, jako třeba cenu a výkon hardwaru a cenu elektřiny. Na základě těchto údajů kalkulátor vypočítá, zde se Vám těžit vyplatí nebo ne.

Ale obecně bych menším investorům doporučil neinvestovat do drahého hardwaru (ASICs). Pokud máte opravdu o Bitcoin zájem, tak je lepší ho postupně nakoupit (zainvestovat). Ale o tom více v tomto článku.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

5/5 (5 Reviews)

Předchozí článek

Co je to Blockchain? A jak funguje?

A jsme na konci..

Doufám, že se Vám kurz líbil!

Budu rád, když mi napíšete Vaše názory a nápady na email nebo na LinkedIn! Přeji Vám hodně štěstí v tomto bláznivém světe a nezapomeňte tento web sdílet!

Díky!

Přehled celého kurzu

bitcoin fofr kurz gold

Bitcoin Fofr kurz™

Za 5 minut čtení získáte základní informace o Bitcoinu. Zjistíte, co to vlastně je, jaké má vlastnosti, co s ním můžete dělat, a dozvíte se důležité typy, jak se v tomto divokém světě Bitcoinu a dalších kryptoměn chovat.

5/5 (5 Reviews)

Přidat komentář