Lightning Torch ukazuje celému světu potenciál druhé vrstvy blockchainu

Torch-Sstock-680x350

Pomyslnou pochodeň si mezi sebou předávají uživatelé kryptoměn v rámci kampaně propagující Lightning Network. Účelem je demonstrovat, jak mikrotransakce realizované v druhé vrstvě blockchainu fungují v praxi.

Lightning Torch se poprvé rozzářila na Twitteru

Pochodeň vyslal do virtuálního světa uživatel Twitteru s přezdívkou „hodlonaut“, který na svém profilu zveřejnil: „Poslal jsem 100 tisíc satososhi přes tippin.me první osobě, které jsem důvěřoval, že odpoví. Tato osoba přidala dalších 10 tisíc satoshi a poslala 110 tisíc poslala dalšímu...“
Do kampaně se postupně zapojila řada významných osobností světa kryptoměn i internetu. Lightning Torch již mj. přijal i šéf burzy Binance Changpeng Zhao a zakladatel a nynější CEO Twitteru Jack Dorsey.

A jak propagační akce funguje?

Každý uživatel, který pochodeň obdrží, přidá k dosavadní sumě 10 000 satoshi a odešle ji dalšímu uživateli, kterému věří, že nepřeruší řetěz. Částka je symbolická, hodnota 10 000 satoshi je zhruba 0,3 dolarů. Celková suma tak dosud vystoupala na pouhých zhruba 140 USD.

Do kampaně se zapojila i společnost Fidelity

Na konci února doputovala Lightning Torch až k investiční společnosti Fidelity, která právě dokončuje vývoj platformy pro obchodování s kryptoměnami. Fidelity je významným hráčem finančního světa; v žebříčku největších společností USA zaujímá úctyhodné sedmnácté místo a její hodnota dosahuje bilionů dolarů. Navíc je jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů na území Spojených států. Zapojení Fidelity dokládá, že Lightning Network opravdu má velký potenciál.

Dostane se pochodeň až do Íránu?

Pozornost nevzbudil jen samotný fakt, že se společnost Fidelity podílela na kampani. Velký ohlas vzbudil i návrh Ziya Sadra, aby Fidelity předala Lightning Torch do jeho domovského Íránu, vůči kterému právě Spojené státy uplatňují obchodní sankce. Fidelity sice nakonec svěřila virtuální pochodeň blockchainovému obchodnímu klubu Harvardské univerzity, nicméně nápad odeslat ji právě do Íránu rozpoutal bouřlivou diskuzi. Pro se vyslovil například propagátor blockchainu a decentralizace měn Andreas Antonopoulos.

Co je Lightning Network?

Lighting Network, ke které má pochodeň nasměrovat pozornost, je druhá vrstva protokolu blochainu, která umožňuje rychlé provádění kryptoměnových transakcí. Velký potenciál má zejména pro Bitcoin, jehož slabou stránkou je problém se škálovatelností a relativně pomalá realizace plateb.

Lightning Network usnadní platby u obchodníků

Bitcoin se její implementací dostává do fáze, kdy jeho blockchain zvládne realizovat transakce během zlomku sekundy. Tím by konečně měla stoupnout jeho atraktivita pro menší obchodníky. Je tedy pravděpodobné, že se počet podniků, kde si můžeme koupit kávu, oběd nebo oblečení vedle fiat měny a dalších kryptoměn i za Bitcoiny, bude rozšiřovat.

Mladá, ale výkonná

Za vznikem Lightning Network stojí Thaddeus Dryja a Joseph Poon. White paper vydali roku 2016. Během prosince 2017 proběhlo testování implementace druhé vrstvy blockchainu do Bitcoin Core.

V lednu 2018 pak spustila společnost Blockstream platební systém postavený na Lightning Network pro internetové obchodníky. Inspiraci z ní čerpali i vývojáři platební sítě Stellar, která slouží k převodu digitálních měn na fiat měnu; v březnu 2018 implementovali podobný protokol.
Od dubna do srpna 2018 se počet nodů Bitcoin Lightning Network zdvojnásobil z 1 500 na 3 000 a počet kanálů vzrostl z 4 000 na 11 000.

Podrobnější informace o Lightning Network se dozvíte velmi brzy - chystám pro Vás článek i s videem, kde vše jednoduše vysvětlím 🙂


0/5


(0 Reviews)

Zdroj úvodního obrázku je k nelezení zde

Zůstaň v obraze!

Přihlašte se k odběru novinek ze světa Bitcoinu a dalších kryptoměn!

!
Terms and Conditions checkbox is required.
Something went wrong. Please check your entries and try again.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

Přidat komentář