Jak přijímat bitcoin v eshopu? Praktická příručka

Máte eshop a chcete přijímat bitcoin, ale nevíte jak na to? Tak to jste na správném místě, dnes si to totiž ukážeme!
Provozujete i kamenný obchod? Návod naleznete zde.
Proč bych měl(a) přijímat bitcoin?

Malé poplatky a rychlé transakce
Transakce bitcoinu jsou rychlé a bitcoin obvykle obdržíte do několika minut. O poplatkách nemluvě, ty jsou obecně několikanásobně nižší než u platebních karet. V současné době se navíc pomalu rozšiřuje tzv. Lighting network, která umožní okamžité transakce za téměř nulové poplatky.
Pá pá chargebackům
Pokud vlastníte eshop a přijímáte platební karty, tak určitě víte, co to chargeback je – ale pro jistotu se jedná o službu, která umožňuje zákazníkovi zrušit danou transakci a získat peníze zpět pokud obchodník nedodá slíbené služby. Bohužel tato funkce bývá často zneužívána v neprospěch i poctivých obchodníků. Bitcoinové transakce jsou ale nevratné, a proto žádný chargeback není možný.
Globální transakce
S Bitcoinem můžete přijímat platby od kohokoliv ze všech koutů světa. To je skvělé třeba pro online konzultanty nebo eshopy poskytující digitální produkty.
Ta jednodušší cesta – Platební brána GoPay
Tisíce eshopů používá platební bránu GoPay k tomu aby mohly přijímat platební karty nebo okamžité bankovní převody. Málo z nich, ale ví, že GoPay podporuje celkem 55 různých druhů plateb, mezi kterými se skrývá i platba bitcoinem, proto jediné zaškrtnutí políčka v administraci tuto platební metodu aktivuje.
Celé to funguje tak, že zákazník si v eshopu vybere platbu bitcoinem, následně je přesměrován do platební brány, kde se mu ukáže kam a kolik bitcoinů má poslat. Ve chvíli, kdy bitcoiny dorazí, tak jsou ihned směněny na české koruny nebo eura, které pak obdržíte vy. Automatická směna je prováděna z důvodu omezení kurzovního rizika a bohužel nemůže být vypnuta.
Díky GoPay eshopy nemusí složitě domlouvat vývojáře a platit jim za dodatečnou integraci níže zmíněných řešení. Jediné, co stačí je založit si GoPay účet, integrovat platební bránu a můžete přijímat spoustu platebních metod spolu s bitcoinem.
Navíc pokud váš eshop běží na Shoptetu, Prestashopu, Woocommerce nebo na jiné z podporovaných platforem, tak ani žádné vývojáře platit nemusíte, stačí jednoduše aktivovat GoPay modul a je to, můžete přijímat bitcoin.
Co to stojí?
Všechno záleží na tom, kolik se ve vašem eshopu celkově, bez ohledu na zvolenou platební metodu, protočí peněz. Ale obecně řečeno – čím více, tím méně vás to bude stát. Aktuální strukturu poplatků můžete nalézt zde. Samotná integrace bude pravděpodobně také něco stát, ale pokud chcete ušetřit peníze, tak určitě doporučuji zakoupit GoPay modul než najímat vývojáře a nechat si to udělat celé na míru.
Český standard – Bitcoinpay
Česko je místem pro bitcoinové nadšence, to dalo vzniku světoznámým projektům jako je hardwarová peněženka Trezor, bitcoin bankomat nebo třeba i bitcoin platební procesor Bitcoinpay. Celý proces funguje stejně jako u GoPay a to proto, že GoPay využívá Bitcoinpay pro zpracování bitcoinových plateb a následnou směnu na české koruny nebo eura. Jediný rozdíl je v tom, že při používání Bitcoinpay můžete vypnout automatickou směnu a nechat si vyplácet přímo bitcoiny.
Bitcoinpay používají malé eshopy ale i velikáni jako Alza nebo Pražská plynárenská. Pokud byste toto řešení chtěli také využívat a nepoužíváte jednu z podporovaných eshopových platform jako Woocommerce, Prestashop nebo třeba Opencart, tak budete muset zaplatit vývojáře, kteří za vás Bitcoinpay přes API integrují.
Co to stojí?
BitcoinPay si účtuje 0,8% z celkové výše transakce, tento poplatek zahrnuje i směnu na české koruny, eura, zlotý nebo na americké dolary a následné odeslání na váš bankovní účet, které probíhá denně. Propojení BitcoinPay s podporovanými platformami je také zdarma, pokud se ale rozhodnete o manuální integraci, tak musíte počítat s honorářem pro vývojáře.
Světový mazáci v platbách bitcoinem – Bitpay a Coinbase Commerce
Bitpay funguje již od roku 2011 a je jedním z nejstarších a nejrozšířenějších zprostředkovatelů pro bitcoinové platby. Čísla za ně mluví sama, v roce 2017 Bitpay zprostředkovalo více než 1 miliardu dolarů v bitcoinech.
Platby probíhají prakticky stejným způsobem jako u BitcoinPay, s tím rozdílem, že prvním krokem zákazníka je výběr kryptoměny, protože Bitpay podporuje jak bitcoin tak i bitcoin cash. Následně jsou mu zobrazeny platební údaje a jakmile bitcoiny dorazí, tak můžou být buďto okamžitě směněny na eura či dolary nebo vám do peněženky Bitpay uloží samotnou kryptoměnu.
Jejich služby využívají statisíce eshopů mezi, které patří i velikáni jako Microsoft, Newegg nebo třeba Virgin Galactic. Jestli přemýšlíte o používání Bitpay a váš eshop běží na jedné z 28 podporovaných eshopových platform, tak vám přidání této platební metody nezabere více než 5 minut, pokud jste se ale na seznamu nenašli, tak budete muset kontaktovat nějaké vývojáře, které Bitpay manuálně do vašeho eshopu přidají.
Co to stojí?
Bitpay si účtuje 1% z transakce, přičemž všechny výběry jsou zdarma. Propojení Bitpay s podporovanými platformami je také zdarma, pokud se ale rozhodnete pro manuální integraci, tak musíte počítat s honorářem pro vývojáře.
Coinbase Commerce bylo vytvořeno začátkem roku 2018, provozuje ho ale světová směnárna Coinbase, která existuje již od roku 2012 a za tuto dobu se zde zobchodovalo více než 150 miliard dolarů.
Celý proces nákupu probíhá stejně jako u BitPay, s tím rozdílem, že jsou podporovány 4 kryptoměny – bitcoin, ether, litecoin a bitcoin cash. Coinbase Commerce také neumožňuje automa
tickou směnu kryptoměny na eura nebo dolary, ale místo toho vám ji uloží do kryptoměnové peněženky, ke které máte přístup pouze vy. Tím se na jednu stranu vystavujete kurzovnímu riziku v případě, že byste kryptoměnu chtěli v budoucnu směnit, ale na druhé straně podporujete rozšíření kryptoměn.
I k samotné integraci přistoupilo řešení Coinbase Commerce originálně. Umožňuje totiž i člověku bez znalosti kódu vytvořit jednoduché platební tlačítko, které odkáže zákazníka na zaplacení konkrétního produktu. Toto řešení ale samozřejmě není ideální, pokud máte eshop s desítkami, ne-li stovkami produktů, proto Coinbase Commerce můžete jedním kliknutím přidat do některé z pěti podporovaných platforem nebo opět povolat na pomoc šikovné vývojáře, které vám Coinbase Commerce do eshopu manuálně přidají.
Co to stojí?
Nic. Je to úplně zdarma. Coinbase si neúčtuje žádné poplatky, pokud se ale rozhodnete pro manuální integraci, tak musíte počítat s odměnou pro vývojáře.
A nemůžu si to udělat sám/sama?
Bitcoin byl vytvořen proto, aby ze hry odstranil prostředníka. Proto si takové řešení určitě můžete sami vytvořit, obnáší to ale relativně hodně práce a pokud nechcete najímat vývojářský tým nebo nejste vyloženě technický guru, tak bych se do toho sám určitě nepouštěl.
Na začátek byste měli provozovat tzv. full node a pro každou transakci byste museli generovat novou bitcoinovou adresu. Následně byste se museli rozhodnout, jestli transakce budete párovat manuálně (overkill) anebo automaticky. Jakmile by transakce byla potvrzena můžete zboží odeslat.
V neposlední řadě byste měli vzít v potaz testování vašeho řešení a jak tuto platební metodu zakomponovat do automaticky generovaných faktur.
A je to. Otázky?
Závěrem bych řekl, že pokud s integrací chcete mít, co nejméně práce a máte/plánujete eshop v Česku nebo na Slovensku, tak je asi nejlepší možností GoPay, protože spolu s bitcoinem budete moci přijímat i platební karty, okamžité bankovní převody atp. Pokud, ale opravdu v kryptoměny věříte a nevadí vám nějaká ta práce navíc, tak bych se určitě přikláněl ke Coinbase Commerce, které vám dovolí přijímat rovnou čtyři kryptoměny.
Každopádně doufám, že Vám tento článek ve výběru pomohl, pokud si ale pořád nejste s něčím jistí neváhejte napsat dolů pod článek komentář, rád Vám odpovím na veškeré vaše otázky 😊
V dalším článku si ukážeme, jak přijímat bitcoin v kamenném obchodě, tak se určitě přihlaste k odběru novinek ať o tento návod nepřijdete.
Přihlašte se k odběru novinek ze světa Bitcoinu a dalších kryptoměn!
Myslím si, že stačí do eshopu dát Bankovní převod, ten upravit jako název na bitcoin a místo účtu tam dát adresu peněženky. Nevidím důvod, proč by se adresa měla u každé transakci měnit. Je to jednoduché...