Bitcoin – historie dlouhá jen pár let, která už stačila změnit svět
Když se řekne historie, člověk si zcela přirozeně představí pouť stovky let hluboko do dějin lidstva. Ale v dnešní době už tomu tak být nemusí, jen se podívejte na Bitcoin – historie této kryptoměny sahá do roku 2007.
Člověk si tak snadno pomyslí – Vždyť to nebylo zas až tak dávno! A máte pravdu! Nebylo, ale za tu krátkou dobu se toho stačilo hodně udát. Pojďme si proto povědět o tom nejzásadnějším v historii Bitcoinu a také o událostech, které měly jak přímý, tak nepřímý vliv na jeho vývoj.
Bitcoin – historie kryptoměny, která nespadla
Příběh Bitcoinu se začal psát v roce 2007. Tehdy jednotlivec anebo nějaká skupina vývojářů, začali pracovat na Bitcoinu coby peer-to-peer (P2P) kryptoměně. Na Bitcoin se dalo tehdy nahlížet jen na nějaký další projekt digitální měny, která ve světě tradičních měn stejně nedokáže přežít. Tak jako všechny ostatní. Jenomže Bitcoin byl už od prvopočátku jiný. Jak je vidno, jeho osudem nebylo vystřelit a spadnout, tak jako tomu bylo u mnoha předchozích digitálních měn.
Ne všechny předchozí pokusy o vytvoření digitální měny byly bez potenciálu. Třeba takový E-gold (1996) nebo Liberty Dollar (1998), resp. jeho tvůrci, se skutečně pokusili postavit tradičním penězům, a dokonce byly kryty drahými kovy (zlato, stříbro, platina, paladium). Oba projekty měly docela dobře promyšlený scénář, jenomže byl zde jeden velký nedostatek – identity jejich tvůrců byly veřejně známé, a tak nebyl problém postavit je před soud a obvinit z praní špinavých peněz a podporu terorismu. Nutno však dodat, že například v případě E-goldu se podařilo USA dopadnout zločince, kteří naivně věřili, že jejich stopy jsou ve virtuálním světě anonymní. Opak je pravdou. Nikdo se v digitálním světě nedokáže schovat, ani Satoshi Nakamoto. Stopa, kterou ve virtuálním prostředí zanecháte, je totiž nesmazatelná.
Kdo vymyslel Bitcoin a proč je jeho pravá identita tajná?
Na chybách, na kterých se tvůrci prvních virtuálních měn spálili Bitcoin de facto vznikl, resp. vyvaroval se jejich opakování. A to, mimo jiné, obnášelo utajení identity jeho tvůrce anebo tvůrců pro případ „co kdyby“. To je také jeden z nejpádnějších důvodů, proč o tvůrci Bitcoinu víme jenom to, že se jmenuje (nebo jmenoval) Satoshi Nakamoto. Se vší pravděpodobností se však jedná o pseudonym.
Samozřejmě, že se média snažila pravou identitu Satoshiho vypátrat, ale každý, na koho ukázala prstem, odmítl, že by Satoshi Nakamotem byl. A pak jsou tady ještě takoví lidé, kteří by Nakamotem velmi rádi byli (např. Craig Steven Wright), a proto se za něj prohlásí, ale paradoxně jim nikdo nevěří.
Opravdový Satoshi Nakamoto o sobě dal naposledy vědět na fóru bitcointalk.com 12. 12. 2010. Od té doby jako když utne, což znamená, že se jedná buď o plán anebo zkrátka fakt, že Satoshi Nakamoto možná trpěl vážnými zdravotními problémy.
Co víme o osobě Satoshi Nakamoto?
Víme pouze to, co Satoshi chtěl, abychom o něm věděli. Podle profilu na P2P Foundation je Satoshi Nakamoto Japonec, který se narodil 5. dubna 1975. Nicméně problém je v tom, že jeho projev japonsky nezněl, ale naopak psal dokonalou angličtinou. Velmi zajímavý je také čas, kdy Satoshi publikoval své posty, nikdy totiž nic nenapsal mezi 14. a 20. hodinou odpolední japonského času. Sice nám to neříká, zda byl či nebyl tvůrce Bitcoinu skutečně Japonec, ale zamyšlení hodné to bezesporu je.
Může být Nick Szabo Satoshi Nakamoto?
Nick Szabo, počítačový vědec a kryptograf s maďarskými kořeny, je považován za jednoho z nejpravděpodobnějších Satoshi Nakamotů. A proč? Protože tento muž v roce 1998 navrhl mechanismus decentralizované digitální měny Bit gold. Digitální měna Bit gold však nebyla nikdy implementována, nicméně je mnohými považována za předchůdce Bitcoinu.
Nick Szabo, stejně tak jako všichni ostatní domnělí tvůrci Bitcoinu, popírá, že by Bitcoin byl jeho dílem a tím pádem on Satoshi Nakamotem. I přesto je jednou z nejprominentnějších osobností v kryptoměnovém průmyslu a pravděpodobně také kryptoměnovým miliardářem.
Může být Hal Finney Satoshi Nakamotem?
Bohužel, Hala Finneyho se na to už nikdo nezeptá, nebo alespoň teď ne, protože ten zemřel na následky amyotrofické laterální sklerózy (ALS) v srpnu 2014. Možná to ale lidstvu prozradí sám třeba za 100 let, až se najde lék na ALS, protože Hal se nechal kryoprerzervovat. Zní to jako sci-fi? To i Bitcoin před sto lety!
Muž jménem Satoshi Nakamoto skutečně existuje a celým jménem se jmenuje Dorian Prentice Satoshi Nakamoto a shodou podivných okolností bydlel jen 3 kilometry od Hala Finneyho.
ALS byla Halovi diagnostikována už v roce 2009 a až do konce roku 2010 pracoval spolu s ostatními vývojáři na bitcoinovém protokolu. Koncem roku 2010 však spolupráci s ostatními přerušil a v polovině roku 2011 přišel o schopnost hýbat se.
Přibližně ve stejné době, jako Hal Finney skončil práci na Bitcoinu, předal Satoshi veškeré kódy a klíče Gavinu Andresenovi a domény převedl na členy bitcoinové komunity.
Úplně naposledy dal Satoshi o sobě vědět 23. dubna 2011 e-mailem, ve kterém oznámil, že se věnuje jiným věcem a že bitcoinový projekt je v dobrých rukou.
Hal Finney zemřel 28. srpna 2014.
Tak vidíte, ani se neví, zda je tvůrce Bitcoinu stále naživu. A vadí to něčemu? Ovlivní to nějak Bitcoin? Absolutně ne!
Říká se, že identita Satoshiho Nakamota je se pravděpodobně vládě USA známá, protože Národní bezpečnostní agentura (NSA) musela prověřit, zda Satoshi není tajným agentem Ruska anebo Číny. Ale u nich si člověk nikdy není ničím jistý.
Kdy vznikl Bitcoin a jaké jsou jeho nejdůležitější milníky?
Sim sala bim BITCOIN!
Ne, tak jednoduché to nebylo. Zrod Bitcoinu se skládá z několika důležitých kroků, které se samozřejmě děly už nějakou dobu před tím, než byl vytvořen první blok blockchainu. A s tím samozřejmě také přímo souvisí události, které se děly potom, protože ty vlastně Bitcoin utvořily do dnešní podoby.
Registrace domény bitcoin.org
Prvním důležitým datem byl den 18. srpna 2008, kdy byla registrována doména bitcoin.org na anonymousspeech.com. Na této stránce je možné registrovat domény zcela anonymně, což bylo pro Bitcoin naprosto ideální. Úsměvné je že dnes tato stránka umožňuje platby v Bitcoinech.
White Paper Bitcoinu je na světě
Koncem října 2008 byl Nakamotem publikován White Paper (dokument, ve kterém je popsáno jak celá Bitcoinová síť funguje), ve kterém byl Bitcoin popsán, stejně tak jako řešení problému dvojité útraty (double spending), které zamezí kopírování peněz tak, aby jimi nešlo zaplatit dvakrát.
Právě proto vznikl blockchain, účetní kniha kryptoměn, která je veřejná a dostupná k nahlédnutí naprosto všem. V blockchainu veškeré transakce vidíte a aby se daly transakce považovat za provedené, musí být potvrzené několika dalšími bloky. Čím více bloků se za konkrétní transakcí utvoří, tím lépe. Nový blok se vytvoří každých 10 minut, takže počkat si na tři potvrzení transakce, které vyžaduje většina brokerů, je otázkou půlhodinky. U větších transakcí je však zapotřebí počkat si na víc potvrzení.
Přihlašte se k odběru novinek ze světa Bitcoinu a dalších kryptoměn!
Těžba bloku Genesis
Datum, které se však tučně zapsalo do historie Bitcoinu, je 3. ledna 2009. Hodiny zrovna ukazovaly čas 18:15:05 GMT, kdy byl vytěžen blok Genesis, tedy blok 0, úplně první blok Bitcoinu.
První provedená transakce
Na první transakci však bylo nutné si ještě počkat, a to až do 12. ledna 2009, kdy proběhla první transakce mezi Satoshi Nakamotem a Halem Finneyem, konkrétně to bylo ve 170. bloku. Tento muž se tak stal příjemcem úplně první bitcoinové platby, kdy mu Satoshi poslal rovných 10 Bitcoinů. Co myslíte, poslal opravdu Satoshi Halovi Bitcoiny, nebo si je poslal Hal sám?
První stanovení kurzu BTC vůči USD
V říjnu 2009 zveřejnila New Liberty Standard směnný kurz Bitcoinu 1,309.03 BTC / 1 USD na základě nákladů na energii potřebnou k těžbě Bitcoinů.
První transakce za reálné zboží
První reálný obchod byl zrealizován až poměrně pozdě poté. Bylo to 22. května 2010, kdy Laszlo Hanyecz za dvě pizzy zaplatil 10 000 bitcoinů. Z dnešního pohledu to byly pizzy velmi drahé, ale tenkrát to byla naprosto adekvátní částka za dané zboží.
Cena Bitcoinu vzrostla desetinásobně
Velký zájem o Bitcoin vyvolala zmínka o jeho verzi v0.3 na portálu pro ajťaky Slashdot. Další dny na to vzrostla hodnota Bitcoinu desetinásobně z 0,008 USD/ 1 BTC na 0,080 USD/ 1 BTC.
Zrod, sláva a pád Mt. Gox
Jeden z nejzásadnějších milníků v historii Bitcoinu bylo založení bitcoinové směnárny Mt. Gox v červnu 2010. Tehdy to byla ta největší a nejvýznamnější bitcoinová směnárna na světě, na které se probíhala naprostá většina bitcoinových transakcí. Nikoho by proto snad ani ve snu nenapadlo, že takový bitcoinový gigant v únoru 2014 zavře krám.
Její pád způsobily hackerské útoky, z nichž se první stal už v roce 2011, přičemž ten poslední útok hackerů jen zatloukl hřebík do rakve tehdy nejslavnější bitcoinové směnárny. Kdo za to mohl? Samozřejmě, že Mt. Gox, protože dlouhou dobu věděli o bezpečnostní chybě, ale neudělali patřičná opatření a také za to mohli samotní uživatelé směnárny.
Proč je neštěstí na Mt. Gox jako milník pro kryptoměny tolik důležitý?
Protože z chyb se nejvíc naučíte a pokud možno, tak raději ne z vlastních.
Ukrást Bitcoiny Mt. Gox bylo pro hackery velmi jednoduché, vezmeme-li v potaz jejich vědomosti a dovednosti, onu chybu v zabezpečení a fakt, že klienti Mt. Gox nechávali ležet Bitcoiny v peněženkách na serveru Mt. Gox. Stačilo po nich jenom sáhnout.
Majitelé kryptoměn si tak hrozbu zcizení Bitcoinů začali najednou více uvědomovat a řešit způsoby zabezpečení sami za sebe, protože, jak se ukázalo, ani takový gigant, jakým Mt. Gox byl, jim nedokázal dát žádnou jistotu, že bitcoiny zabezpečí.
Kryptoměny rozhodně nejsou zabezpečené v kryptopeněžnkách u směnáren, to je dnes všem už jasné. Nejbezpečněji své kryptoměny totiž ochráníte jenom vy sami tím, že budete mít svou vlastní kryptopeněženku a budete si ji hlídat.
A co to znamenalo pro směnárny? Pokud nechtěly jednoho dne dopadnout jako Mt. Gox, musely začít klást mnohem větší důraz na pořádné zabezpečení.
Cena Bitcoinu nahoře a dole
Nejistota, kterou způsobil pád Mt. Gox se výrazně promítla do ceny Bitcoinu, přičemž tato situace víceméně přetrvávala až do roku 2016.
Po hackerském útoku na Mt. Gox spadla cena Bitcoinu o 50 % dolů a vyhlídky Bitcoinu, jako už poněkolikáté v jeho krátké historii, nebyly vůbec nadějné.
Křivka ceny Bitcoinu začala na jaře 2016 pomalu stoupat a za doprovodu zcela přirozených korekcí vystoupala skoro až na 20 000 USD v polovině prosince 2017.
V tomto období Bitcoin dosáhl nejen dosud největšího cenového vrcholu, ale také vrcholu v popularitě. O Bitcoinu se hodně mluvilo jako o investici, na které se dá „dost dobře“ během krátké doby vydělat. A to samozřejmě k Bitcoinu přilákalo i širokou veřejnost. Bohužel, ne všichni mu rozuměli. A tak, když přišla korekce, tedy když začala cena bitcoinu padat, lidé se zalekli a snažili se z rozjetého bitcoinového vlaku vyskakovat, resp. bitcoin prodávat a tím pádem prodělávat, zvláště potom ti, kteří bitcoin nakoupili už za vysokou cenu.
V současné době (červen 2019) se bitcoin vzpamatovává z tohoto pádu, přičemž ze své nejnižší hodnoty (něco málo přes 3 000 USD) v květnu 2019 atakoval skoro hranici 9 000 USD.
Proč vznikl Bitcoin a k čemu nám bude?
Jak jsme si už řekli, o vytvoření peněz budoucnosti se snažila už velká spousta podobných „Nakamotů“, jenomže jejich záměr ztroskotal. Bitcoin je tak prvním projektem, který se podařilo dotáhnout dosud nejdál. Co vlastně lidem vadí na klasických penězích (fiat měně) a proč v kryptoměnách vidí budoucnost?
Celkovou nespokojenost se státními penězi vyvolala v roce 2007 velká hypoteční krize v USA, která s sebou jako lavina smetla celý svět a způsobila tak celosvětovou hospodářskou krizi. O zamezení krizí však Bitcoinu nejde. To ostatně ani nedokáže. Hospodářské krize jsou totiž neodmyslitelnou součástí tržní ekonomiky, které tady vždy byly a budou, ať už s Bitcoinem anebo bez něj.
Bitcoin je unikátní v tom, že nad ním neexistuje žádný centrální dohled, resp. něco jako centrální banka. Tedy nadřazená instituce, která by v případě hospodářské krize rozhodla o tom, že natiskne nové peníze, aby povzbudila skomírající ekonomiku a tím pádem způsobila inflaci a znehodnocení úspor. Prostě tak, jako to udělala centrální banka USA v roce 2007.
Není se tedy vůbec čemu divit, že Bitcoin vznikl, uchytil se a že mu věří čím dál více lidí. Může být nejen dobrou investicí, která jeho držitelům přinese zisk, ale především pak výbornou alternativou klasických peněz, které jsou zcela v moci centrálních bank. Konec konců, bankovky jsou jen potištěné papíry, které se dají tisknout donekonečna. Bitcoinů je však jen necelých 21 milionů a nikdy jich nebude víc, což je dáno právě Bitcoinovým protokolem.
Co bude s Bitcoinem dál?
To je Bitcoin. Jak vidíte, v minulosti to neměl jednoduché a stále má dlouhou cestu před sebou. Bitcoin je praotcem všech dalších kryptoměn, které přišly po něm a že jich je hodně! Těmto kryptoměnám se říká altcoiny, přičemž všechny se snaží Bitcoin překonat. Některé na to skutečně mají, naprostá většina z nich však nikoli. Ale než (a jestli vůbec) k tomu dojde, nějakou dobu to potrvá. Bitcoin se však nesmazatelně zapsal do historie lidstva, kterou, stejně tak jako zápis v blockchainu, nikdo už nedokáže smazat a ani upravit.
Nutno však dodat, že pokud nejste identifikovanými uživateli, tak Bitbeli bude muse počkat ještě na dodatečné informace o dané transakci z platební brány. Tyto informace obdrží obvykle do několika málo minut, ale občas se to může protáhnout i na několik hodin, což i tak je rychlejší než některé české směnárny, které musí čekat než jim přijde obyčejný bankovní převod.
Ihned jakmile Bitbeli tyto informace obdrží, tak odesílá kryptoměnu. Na závěr je pro transparentnost nutno dodat, že jsem založil a ručím za směnárnu Bitbeli.
Předchozí článek
Jak si založit Bitcoinovou peněženku?
Další článek
Jak fungují Bitcoinové transakce?
Přehled celého kurzu
Bitcoin Fofr kurz™
Za 5 minut čtení získáte základní informace o Bitcoinu. Zjistíte, co to vlastně je, jaké má vlastnosti, co s ním můžete dělat, a dozvíte se důležité typy, jak se v tomto divokém světě Bitcoinu a dalších kryptoměn chovat.