Bitcoin transakce

Jak fungují převody Bitcoinů

V tomto článku si ukážeme rozdíl mezi posíláním normálních peněz a posíláním Bitcoinů. V dalším článku si ukážeme, jak je možné, že to takhle může fungovat. Pokud Vás ale zajímá, jak na převod Bitcoinu do jiné peněženky, tak klikněte zde.

Jak funguje bankovní převod?

Než si ukážeme, jak se v Bitcoinové síti zpracovávají transakce, tak se v rychlosti podívejme na to, jakým způsobem dnes bezhotovostně posíláme peníze.

  1. Otevřeme si internetové bankovnictví
  2. Zvolíte “příkaz k úhradě” a zadáte číslo protiúčtu
  3. Potvrdíte příkaz k úhradě zadáním Vašeho hesla a odešlete ho ke zpracování

V této chvíli jste důvěřovali bance, že Vaše peníze správně odepíše z Vašeho účtu a připíše na účet příjemce. Stejně tak jako jste nuceni ji věřit v tom, že peníze jsou dostatečně chráněny proti krádeži nebo zfalšování. Proč zfalšování? Jednou z povinností banky je totiž správně odepisovat a připisovat peníze na účtech klientů, to zejména proto, že všichni musíme mít určitou jistotu, že stejná koruna se nemůže ocitnout na dvou místech najednou.

Jak funguje převod Bitcoinů?

Z předešlého příkladu jasně plyne, že v dnešní době důvěřujeme bankám a prostředníkům jako PayPal, MasterCard, Visa atp. že naše transakce zpracují správně. V případě Bitcoinu ale nemusíme důvěřovat žádné bance ani společnosti, která by seděla mezi námi a vesele potvrzovala transakce, protože Bitcoin je decentralizovaný, což znamená, že se nejedná o jednu společnost, která za vše ručí, ale o obrovskou síť navzájem propojených počítačů po celém světě, která zpracovává transakce.

Ve chvíli, kdy někomu odešlete své Bitcoiny, tak Vaši transakci musí nejdříve ověřit decentralizovaná síť uzlů (tzv. nodes). Tyto uzly si můžete představit jako několik tisíců počítačů rozmístěných po Zemi, které jsou navzájem propojeny a neustále spolu komunikují.

Tato síť uzlů musí ověřit, zda je transakce platná, tedy jestli máte ve Vaší peněžence (na určité adrese) dostatek Bitcoinů k uskutečnění transakce. V praxi to znamená, že pokud si z vaší peněženky přejete odeslat 0,5 BTC a v peněžence máte 1 BTC, tak je transakce platná a může být uskutečněna.

V posledním kroku přicházejí na řadu tzv. těžaři (mineři), jejichž hlavním úkolem je transakci zpracovat a následně ji vložit do bloku k dalším transakcím. Tento proces si můžete v jednoduchosti představit jako zakládaní např. platebních příkazů do příslušné složky. V tomto případě by tedy jeden blok odpovídal jedné velké složce plné papírů s příkazy k úhradě z banky.

Tyto bloky jsou vytvářeny na základě předem daných kritériích, založených na řešení matematické úlohy. Těžař, který matematickou hádanku vyřeší jako první, sestaví blok, ve kterém jsou všechny transakce platné a ověřené. Tento blok je následně zařazen k dlouhému řetězci ostatních bloků, zvaných Blockchain.

Blockchain následně rozebereme ve větším detailu v dalším článku.

jak funguje bitcoinová transakce
Zůstaň v obraze!

Přihlašte se k odběru novinek ze světa Bitcoinu a dalších kryptoměn!

!
Terms and Conditions checkbox is required.
Something went wrong. Please check your entries and try again.

Jak se posílají Bitcoiny

Nejlepším způsobem, jak Vám transakci vysvětlit, je ji přímo demonstrovat. Proto si představte sebe s peněženkou, kde máte 5 Bitcoinů, a Vašeho kamaráda Tomáše, kterému chcete poslat 2 Bitcoiny.

1. Abyste Tomášovi mohli odeslat Bitcoiny, musíte znát jeho adresu peněženky. (můžete si ji představit, jako číslo bankovního účtu) Tomáš Vám tedy dá svou BTC adresu (např.) 17u5MRUUpQZPvHReDi7gyVQxuoY3Xp1oGj nebo Vám ukáže QR kód, který svým telefonem můžete jednoduše naskenovat

2. Adresu zadáte do řádku pro odeslání nebo naskenujete QR kód

3. Na další řádek zadáte, že chcete odeslat 2 Bitcoiny

4. Kliknete na tlačítko odeslat a je to! Stisknutím tlačítka “Odeslat” transakci podepisujete svým privátním klíčem – pro zjednodušení si to můžete představit, jako když Vaším heslem potvrzujete příkaz k úhradě v internetovém bankovnictví

5. Tomáš během chvilinky vidí ve své peněžence 2 BTC, které od Vás obdržel. Nutno ale dodat, že Bitcoinová síť musí transakci ještě potvrdit (zařadit do bloků) - za bezpečné dnes považujeme alespoň 3 potvrzení transakce.

6. V této chvíli je transakce úspěšně dokončena. Celý její průběh jste také mohli sledovat na internetové stránce blockchain.info.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

4.5/5 (14 Reviews)

Předchozí článek

Jak nakoupit Bitcoin?

Další článek

Co je to Blockchain? A jak funguje?

Přehled celého kurzu

bitcoin fofr kurz gold

Bitcoin Fofr kurz™

Za 5 minut čtení získáte základní informace o Bitcoinu. Zjistíte, co to vlastně je, jaké má vlastnosti, co s ním můžete dělat, a dozvíte se důležité typy, jak se v tomto divokém světě Bitcoinu a dalších kryptoměn chovat.

4.5/5 (14 Reviews)

5 Comments

  1. Marie Kruzova on 27. 11. 2020 at 12:40

    Karticky penezenek na kterych jsem koupila XRP a na 1 BTC,4roky jsem po mrtvici a chtela bych zmenit XRP na Btc a pak je vybrat,abych se nemusela strachovat,ze se se mnou neco stane a deti nebudou o techto nakupech nic vedet,mam jeste jeden problem do zahranici jsem kamaradovi pujcila 1 penezenku,kde si ulozil 15000EUR,potrebuji to vybrat,ale nevim jestli rada slovicek je jeste platna a jak to udelat.nevim ani kde konkretne transakci udelal.umite mi poradit.moc dekuji

  2. Karel on 7. 2. 2021 at 18:08

    Dobrý den, jsou nějaké poplatky za převody?

    • rosta on 15. 2. 2021 at 16:51

      Ahoj, ano, za každý převod bitcoinů z peněženky A do peněženky B se platí nějaký poplatek. Ten se liší podle toho jak je kryptoměnová síť vytížená. Občas to může být 20 Kč, občas ale i 500 Kč.

      • Mrkev on 13. 5. 2021 at 12:40

        A to je kámen úrazu. Jako investice místo zlata nebo čehokoliv jiného možná. Ale pro nakupování nevhodné. Chci si dát kávu, ale nechci za transakci zaplatit víc než za produkt a chci si ji dát hned, ne až za 2 hodiny. V tomto je pro obyčejné lidi problém. Horší je snad jen to, že se o tom tolik nemluví. Takže jsou pak lidi překvapeni.

        • rosta on 25. 5. 2021 at 0:01

          Máš pravdu, že je to problém, i proto vznikla druhá vrstva s názvem Lightning network, v jednoduchosti umožňuje posílat hrozně moc transakcí za sekundu a poplatky jsou v halířích a to i přes to, že pořád používáš bezpečnou Bitcoinovou síť, můžeš mrknout zde pro více informací: https://www.youtube.com/watch?v=qjyWLkk9kVw

Přidat komentář