Bitcoin krok za krokem

Co je Bitcoin?

V tomto článku se konečně opravdu dozvíte co je Bitcoin, jaké má vlastnosti a pro koho má největší význam.

V dalších částech kurzu Vám prozradím, jak získat první kousek Bitcoinu,  co s ním můžete dělat a dozvíte se důležité tipy, jak se v tomto divokém světě kryptoměn úplně neztratit.

Co je Bitcoin - Základní význam pojmu

V osmdesátých letech minulého století se zrodila myšlenka Internetu, myšlenka která umožňovala každému člověku na Zemi komunikovat s ostatními bez cenzury a bez ohledu na státní hranice.

Ale asi si říkáte, co má internet společného s Bitcoinem? Bitcoin totiž stejně tak umožňuje volný tok penězům bez ohledu na státní hranice, cenzuru a regulace.

Bitcoin (zkratka: BTC) je první globální decentralizovaná kryptoměna, která může být používána stejně jako české koruny, eura, dolary atp., tedy – vyměňována mezi lidmi a podniky za zboží nebo služby.

S ním se každý může stát součástí globální ekonomiky, která lidem umožňuje odesílat a přijímat své peníze, nepřetržitě, 24 hodin denně, kdekoliv na světě a bez jakékoliv zásahu států nebo bank. To vše v jednotkách minut za minimální poplatek nezbytný k uskutečnění transakce.

 

Decentralizovaný Bitcoin - Co to je?

Je decentralizovaný. To znamená, že není soustředěn do moci pouze jedné instituce, tedy není ovládaný ani regulovaný žádnou vládou, centrální bankou nebo společností, namísto toho je ovládán všemi jeho uživateli.

 

Co je to Bitcoin už víme... kolik jich je ale v oběhu?

V této chvíli něco okolo 17 miliónů. Maximálně jich však může být pouze 21 miliónů. Nikdy více. Bitcoinový protokol, který si můžete představit jako soupis několika pravidel, které v síti platí, totiž jasně říká, že pouze 21 miliónů “mincí” může být vytěženo těžaři, tedy nově vytvořeno.

Proto ho nikdy nikdo nemůže znehodnotit tím, že by jen tak někdo zázračně vytvořil nové, tak jako se to standardně děje s běžnými, státem ovládanými, měnami.

 

Můžu si na něj sáhnout?

Nemůžete. Je totiž pouze digitální. Možná si říkáte, že nikdy nebudete používat něco, na co není hmotné a nemůžete si na to sáhnout, pravdou ale je že už to děláte. V dnešní době pouze 10% všech hmotných zásob peněz je vytvořena v hmotné formě, zbylých 90% (něco okolo 54 biliónů dolarů) existuje pouze v digitálním světě.

Kdo ho vytvořil?

Byl vytvořen v roce 2009, programátorem, nebo skupinou programátorů, kteří se rozhodli zůstat v anonymitě a skrýt se za pseudonymní jméno – Satoshi Nakamoto.

Kdo ho vlastní/ovládá? Aneb žádná centrální moc

Bitcoin není společnost ani organizace, kterou by někdo vlastnil nebo ovládal. Můžeme si ho představit jako například email. Každý s přístupem k internetu ho může používat, ale není zde jedna centrální společnost, která by nad všemi emaily měla kontrolu.

Bitcoin je tvořen decentralizovanou peer-to-peer sítí (uživatel komunikuje přímo s druhým uživatelem), která je ovládána jejími uživateli, což pro běžného člověka znamená, že Bitcoin není ovládán, manipulován ani regulován žádnou centrální bankou, vládou, a dokonce ani jeho vynálezcem – Satoshim Nakamotem. Bitcoin funguje na základě jednoduchých matematických operací, se kterými každý, kdo je součástí decentralizované sítě, souhlasí.

To nám dává svobodu a možnost být sami svými vlastními bankami. Můžeme posílat peníze komukoliv a přijímat od kohokoliv bez toho, aniž by nás v tom mohla nějaká instituce (banky, vlády atp.) zabránit. Peníze se tedy opět dostávají zpátky do rukou lidí ne bankám.

Pozor to sebou ale nese i velkou zodpovědnost! Zejména proto, že Bitcoinové transakce jsou nevratné. V případě, že pošlete Bitcoiny na špatnou adresu nebo si za ně koupíte něco, co si přejete vrátit (např. oblečení) - vše závisí pouze na druhé straně, zda Vám je pošle zpět. Neexistuje žádný orgán, ani způsob, jak je vrátit zpátky do Vaší peněženky, jakmile je jednou odešlete.

Bitcoin jako vynález

V dnešní době máme spoustu způsobů, jak posílat peníze. Každý se ale liší tím jak, komu a kam je chceme poslat. Například zda se jedná o normální nebo o urgentní transakci, zda jí posíláme do tuzemska nebo do zahraničí, a stejně tak záleží na tom, zda posíláme velký nebo malý obnos, a tak podobně.

Bitcoin ale všechno sjednocuje, proto nezáleží na tom, kdo peníze zasílá, kam je posílá a ani na tom, o jak velký obnos se jedná. Libovolná transakce může být poslána klidně na druhý konec planety během několika minut.

Zůstaň v obraze!

Přihlašte se k odběru novinek ze světa Bitcoinu a dalších kryptoměn!

!
Terms and Conditions checkbox is required.
Something went wrong. Please check your entries and try again.

Jeho přítomnost v rozvojových zemích

V dnešní době stále existuje něco přes 2 miliardy lidí, kteří stále nemají přístup k bankovnictví. Jedná se hlavně o obyvatele třetích zemí, kteří jako hlavní prostředek směny používají hotovost.

Tito lidé ale často mají přístup k internetu. Jediné, co jim stačí udělat pro to, aby se staly součástí mezinárodní ekonomiky, je jednoduché stažení a nastavení Bitcoinové peněženky. V tu ránu daná osoba může posílat a přijímat peníze celosvětově s minimálními poplatky, bez bank a státního dohledu.

Rozvojové země s ladností přeskočily éru kabelů v čele s pevnou linku a rovnou začaly používat bezdrátové technologie. Proto je možné, že stejně tak přeskočí i bankovnictví a přejdou rovnou na kryptoměny.

Bitcoin definice - Co všechno tedy umí?

first gear

Je decentralizovaný

Vysvětlení naleznete v textu výše.

first gear

Je velmi bezpečný

Uchovávají se v tak zvaných “peněženkách”, což je pro přirovnání vlastně takový bankovní účet pro Bitcoiny. Tyto peněženky mají vlastní adresu, kterou si můžeme představit jako číslo bankovního účtu. K těmto adresám je automaticky generován takzvaný unikátní privátní klíč, což je prakticky takové heslo k dané Bitcoinové peněžence.

A právě tento privátní klíč, který je kryptograficky zašifrován, zajišťuje bezpečnost Bitcoinových peněženek.

Pro představu – privátní klíče jsou natolik komplexní, že by i nejvýkonnějšímu počítači na světě trvalo milióny let ho prolomit.

Nutné je ale upozornit, že pokud kombinaci adresy a privátního klíče ztratíte nebo Vám bude odcizena, tak šifrování může být silné, jak chce, ale osoba s těmito údaje může velice snadno odcizit vaše Bitcoiny. Jak si založit Bitcoinovou peněženku naleznete v tomto članku.

first gear

Je globální

Můžete s ním poslat peníze odkudkoliv kamkoliv, ať už do sousedního města nebo na druhou stranu světa. Transakce bude potvrzena v řádu jednotek minut a Bitcoiny dorazí do peněženky příjemce.

first gear

Je transparentní

Ať už transakce proběhla včera nebo před 5 lety – vždy bude uložena ve velké databázi, kterou si můžeme představit jako velkou účetní knihu, kde jsou uloženy všechny transakce, které proběhly na Bitcoinové síti od doby, kdy byla poprvé spuštěna.

Tato “velká účetní kniha” se nazývá Blockchain. A více o této technologii si povíme v kapitole “Jak Bitcoin funguje?

first gear

Je dostupný komukoliv

Jediné, co potřebujete pro používání Bitcoinu, je právě Bitcoinová peněženka, kterou si doslova můžete vytvořit během několika sekund (více v tomto článku). Porovnáme-li to například se zakládáním bankovního účtu, kde jste povinní vyplňovat spoustu formulářů, předkládat osobní doklady, tak se jedná o nesrovnatelně jednodušší proces.

first gear

Je skoro anonymní

K používání Bitcoinu potřebujete opravdu jenom adresu peněženky a privátní klíč. Tyto údaje nejsou nijak vázané k Vašemu reálnému jménu, bydlišti nebo k jakýmkoliv jiným osobním údajům.

Nutno je však připomenout, že Blockchain (tedy ta velká účetní kniha) ukládá všechny transakce, které proběhly v Bitcoinové síti od jejího spuštění. Což znamená, že každý si může zobrazit transakce a zůstatky pro určitou adresu, jenom nebude vědět, komu tato adresa patří.

Pokud chceme být více opatrní, můžeme používat více Bitcoinových adres, které nám zajistí větší anonymitu.

first gear

Transakce se nedají vrátit

Myslím si, že je důležité ještě jednou upozornit, že jakmile pošlete peníze a Vaše transakce je potvrzena – není cesty zpět. Transakce nemůže být vzata zpátky. Ani kdyby se za Vás postavily vlády celého světa.

Bitcoiny jsou poslány a jediný způsob, kterým je můžete dostat opět zpátky, nastává ve chvíli, kdy osoba, která vlastní Bitcoinovou peněženku, na kterou byly Bitcoiny odeslány, Vám je pošle zpět.

To všechno zní skvěle! Ale mohu Bitcoin opravdu používat?

Ano, můžete. Bitcoin nerozeznává hranice států, kontinentů, a dokonce nerozeznává ani, kdo ho používá. To znamená, že ho může používat jakýkoliv člověk, ale třeba i vaše chytré hodinky nebo chytrý automobil. Může být vlastněn lidmi, stroji i programy, což otevírá dveře plné nových možností.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

4.7/5 (31 Reviews)

Další článek

Co můžu dělat s Bitcoinem?

Přehled celého kurzu

bitcoin fofr kurz gold

Bitcoin Fofr kurz™

Za 5 minut čtení získáte základní informace o Bitcoinu. Zjistíte, co to vlastně je, jaké má vlastnosti, co s ním můžete dělat, a dozvíte se důležité typy, jak se v tomto divokém světě Bitcoinu a dalších kryptoměn chovat.

4.7/5 (31 Reviews)

4 Comments

  1. Tomáš N. on 13. 2. 2019 at 12:48

    Hezky vysvětleno, díky.

  2. Adela on 11. 9. 2019 at 13:23

    konečně chápu co je to bitcoin a líbí se mi to. jak ho můžu nakoupit? předem děkuji

  3. TH on 30. 3. 2020 at 16:28

    Dobrý den, nerozumím tomu, jak vysvětlujete hlavní výhody těchto měn, jako anonymita abyste v zápětí ve své společnosti (Bitbeli) vyžadovali ověřovaní identity a to takovým stylem, že i s dokladem, fotkou a bydlištěm????

Přidat komentář