bitcoin-fofr-kurz (1)

Co je to Bitcoin? Jak zainvestovat? Vše co potřebujete vědět o Bitcoinu | Fofr kurz™

Za pár minut čtení získáte základní informace o Bitcoinu. Zjistíte, co to vlastně Bitcoin je, jaké má vlastnosti, co s ním můžete dělat, jak k Bitcoinu přistupovat v případě investice a v neposlední řadě se dozvíte důležité tipy, jak se v tomto divokém světě Bitcoinu a dalších kryptoměn pohybovat a neztratit.

Zůstaň v obraze!

Přihlašte se k odběru novinek ze světa Bitcoinu a dalších kryptoměn!

!
Terms and Conditions checkbox is required.
Something went wrong. Please check your entries and try again.

V osmdesátých letech minulého století se zrodila myšlenka Internetu, která umožňovala každému člověku na Zemi komunikovat s ostatními bez cenzury a bez ohledu na státní hranice.

Ale asi si říkáte, co má internet společného s Bitcoinem? Bitcoin totiž stejně tak umožňuje volný tok penězům bez ohledu na státní hranice, cenzuru a regulace.

Bitcoin (zkratka: BTC) je první globální decentralizovaná kryptoměna, která může být používána stejně jako české koruny, eura, dolary atp., tedy – vyměňována mezi lidmi a podniky za zboží nebo služby.

S Bitcoinem se každý může stát součástí globální ekonomiky, která lidem umožňuje odesílat a přijímat své peníze, nepřetržitě, 24 hodin denně, kdekoliv na světě a bez jakékoliv zásahu států nebo bank. To vše v jednotkách minut za minimální poplatek nezbytný k uskutečnění transakce.

 

Bitcoin je decentralizovaný

To znamená, že Bitcoin není soustředěn do moci pouze jedné instituce, tedy není ovládaný ani regulovaný žádnou vládou, centrální bankou nebo společností, namísto toho je ovládán všemi jeho uživateli.

 

Kolik je Bitcoinů v oběhu?

V této chvíli něco okolo 17 miliónů. Maximálně jich však může být pouze 21 miliónů. Nikdy více. Bitcoinový protokol, který si můžete představit jako soupis několika pravidel, které v síti platí, totiž jasně říká, že pouze 21 miliónů “mincí” může být vytěženo těžaři, tedy nově vytvořeno.

Proto nikdy nikdo nemůže Bitcoin znehodnotit tím, že by jen tak někdo zázračně vytvořil nové, tak jako se to standardně děje s běžnými, státem ovládanými, měnami.

 

Můžu si na Bitcoin sáhnout?

Nemůžete. Bitcoin je totiž pouze digitální. Možná si říkáte, že nikdy nebudete používat něco, na co není hmotné a nemůžete si na to sáhnout, pravdou ale je že už to děláte. V dnešní době pouze 10% všech hmotných zásob peněz je vytvořena v hmotné formě, zbylých 90% (něco okolo 54 biliónů dolarů) existuje pouze v digitálním světě.

Kdo Bitcoin vytvořil?

Bitcoin byl vytvořen v roce 2009, programátorem, nebo skupinou programátorů, kteří se rozhodli zůstat v anonymitě a skrýt se za pseudonymní jméno – Satoshi Nakamoto.

Kdo Bitcoin vlastní/ovládá? Aneb žádná centrální moc

Bitcoin není společnost ani organizace, kterou by někdo vlastnil nebo ovládal. Můžeme si ho představit jako například email. Každý s přístupem k internetu ho může používat, ale není zde jedna centrální společnost, která by nad všemi emaily měla kontrolu.

Bitcoin je tvořen decentralizovanou peer-to-peer sítí (uživatel komunikuje přímo s druhým uživatelem), která je ovládána jejími uživateli, což pro běžného člověka znamená, že Bitcoin není ovládán, manipulován ani regulován žádnou centrální bankou, vládou, a dokonce ani jeho vynálezcem – Satoshim Nakamotem. Bitcoin funguje na základě jednoduchých matematických operací, se kterými každý, kdo je součástí decentralizované sítě, souhlasí.

To nám dává svobodu a možnost být sami svými vlastními bankami. Můžeme posílat peníze komukoliv a přijímat od kohokoliv bez toho, aniž by nás v tom mohla nějaká instituce (banky, vlády atp.) zabránit. Peníze se tedy opět dostávají zpátky do rukou lidí ne bankám.

Bitcoin jako vynález

V dnešní době máme spoustu způsobů, jak posílat peníze. Každý se ale liší tím jak, komu a kam je chceme poslat. Například zda se jedná o normální nebo o urgentní transakci, zda jí posíláme do tuzemska nebo do zahraničí, a stejně tak záleží na tom, zda posíláme velký nebo malý obnos, a tak podobně.

Bitcoin ale všechno sjednocuje, proto nezáleží na tom, kdo peníze zasílá, kam je posílá a ani na tom, o jak velký obnos se jedná. Libovolná transakce může být poslána klidně na druhý konec planety během několika minut.

Zůstaň v obraze!

Přihlašte se k odběru novinek ze světa Bitcoinu a dalších kryptoměn!

!
Terms and Conditions checkbox is required.
Something went wrong. Please check your entries and try again.

Bitcoin v rozvojových zemích

V dnešní době stále existuje něco přes 2 miliardy lidí, kteří stále nemají přístup k bankovnictví. Jedná se hlavně o obyvatele třetích zemí, kteří jako hlavní prostředek směny používají hotovost.

Tito lidé ale často mají přístup k internetu. Jediné, co jim stačí udělat pro to, aby se staly součástí mezinárodní ekonomiky, je jednoduché stažení a nastavení Bitcoinové peněženky. V tu ránu daná osoba může posílat a přijímat peníze celosvětově s minimálními poplatky, bez bank a státního dohledu.

Rozvojové země s ladností přeskočily éru kabelů v čele s pevnou linku a rovnou začaly používat bezdrátové technologie. Proto je možné, že stejně tak přeskočí i bankovnictví a přejdou rovnou na kryptoměny.

Co všechno Bitcoin umí?

first gear

Je decentralizovaný

Více informací
first gear

Je velmi bezpečný

Více informací
first gear

Je globální

Více informací
first gear

Je transparentní

Více informací
first gear

Je dostupný komukoliv

Více informací
first gear

Transakce se nedají vrátit

Více informací

To všechno zní skvěle! Ale mohu Bitcoin opravdu používat?

Ano, můžete. Bitcoin nerozeznává hranice států, kontinentů, a dokonce nerozeznává ani, kdo ho používá. To znamená, že Bitcoin může používat jakýkoliv člověk, ale i zařízení jakou jsou třeba Vaše chytré hodinky nebo Váš chytrý automobil. Bitcoin může být vlastněn lidmi, stroji i programy, což otevírá dveře plné nových možností.

Co můžu dělat s Bitcoinem?

Nakupovat zboží, služby..

Obchodovat (daytrading)

Darovat na charitu

Ale vy jste tu hlavně kvůli investování..

90 % lidí, kteří se mě ptají, jestli mají zainvestovat do Bitcoinu nebo do jiných kryptoměn, nemají ani malou představu o tom, do čeho by vlastně strkali své peníze. Pokud patříte mezi ně a chcete Bitcoin nakoupit pouze proto, že jste si přečetli o tom, jak někdo ztrojnásobil své peníze, tak neinvestujete, ale hazardujete se svými penězi a je to samé, jako kdybyste hráli automaty.

Základním pravidlem v investování je, že nevkládám peníze do něčeho, o čem nic nevím. Proto bych Vám chtěl doporučit nejdříve si o Bitcoinu a kryptoměnách něco přečíst a nastudovat, než se rozhodnete do tohoto aktiva vkládat své těžko vydělané peníze.

Investování s sebou nese riziko..

Bitcoin a ostatní kryptoměny jsou velmi spekulativní (riskantní) aktiva a jejich obrovská zhodnocení, které jsme viděli v minulosti, nejsou zárukou toho, že se budou opakovat. Bitcoin může vystřelit dalších 1000 % nahoru, ale nikdo nevylučuje, že jednoho dne zase nespadne dolů na pár dolarů.

V žádném případě se tu nesnažím Bitcoin nějakým způsobem shazovat, pravděpodobnost toho, že Bitcoin spadne na pár dolarů, je v dnešní době opravdu malá, ale z minulosti víme, že taková situace může nastat, a proto je zapotřebí se na celou situaci podívat reálným pohledem a zvážit všechna rizika.

Přibližně před 4 lety cena Bitcoinu vzrostla na $1240 a následně v průběhu jednoho roku pomalu klesla o 87 % na hranici $195. Představte si, že nyní Bitcoin spadne na $5000 a následně bude pomalu rok padat až na $1500. Neříkám, že se něco takového stane, ale kdyby ano – budete připraveni? Nebo prodáte s obrovskou ztrátou?

Při investování do kryptoměn, ale i do jiných aktiv, NIKDY neinvestujte více, než jste ochotni ztratit.

Vložíte-li do Bitcoinu 100 000Kč s vědomím, že nemáte k dispozici žádnou jinou hotovost, tak se vystavujete obrovskému riziku.

Představte si, že nastane situace, kdy nutně budete potřebovat peníze, třeba na to abyste dali najíst své rodině. Bitcoin ale zrovna dramaticky klesne na své hodnotě. Vy tedy budete nuceni prodat Bitcoin s velkou ztrátou, protože nebudete mít k dispozici žádné jiné finanční prostředky.

Proto všechny peníze, které do Bitcoinu nebo do jiných kryptoměn vložíte považujte, za ztracené. Chápu, že to může znít děsivě, ale jenom v takové situaci si skutečně uvědomíte, jak moc velkou investici chcete uskutečnit.

Kryptoměny jsou aktiva s obrovským potencionálem růstu, ale s velkým potencionálem přichází také velké riziko.

Proto nikdy..

..nenakupujte/neprodávejte na základě emocí – emoce jsou skvělá věc, ale v investování byste se měli řídit hlavně podle podložených informací, které vychází z Vašeho průzkumu .

..se nehoňte za cenou – ve světe kryptoměn je skoro na denním pořádku, že některá z měn vystoupá o 100 %, pokud takovou uvidíte nesnažte se „naskakovat na tento vlak“ za každou cenu – protože ve většině případů po takto velkých skocích následuje velká korekce (pád) a cena bude dramaticky klesat. Pokud jste si tedy udělali dostatečný průzkum, dané kryptoměny nakupte, až se cena srovná trošku spadne

..neinvestujte více, než si můžete dovolit ztratit

..nebuďte chamtivý - chamtivost v nás způsobuje impulzivní obchodní rozhodnutí, která se často podobají hazardu

Závěrem pár rád, abyste se nezbláznili

1. Zabezpečte si Vaši investici

Ve chvíli, kdy do kryptoměn vložíte větší obnos peněz, tak je třeba také myslet na to, jak ho pořádně zabezpečíte, protože nesmíte zapomenout na to, že s kryptoměnami, jako je Bitcoin se stáváte svými vlastními bankami. Tento fakt nesmí být podceněn, jinak hrozí riziko, že o všechny své prostředky přijdete, ať už Vaší vinou nebo vinou třetí strany.

Čímž se dostávám k velmi důležité radě – nikdy nenechávejte své kryptoměny na burze. Burzy můžou být kdykoliv napadeny hackery a Vy se ani nenadějete a Vaše kryptoměny jsou fuč. Proto silně doporučuji pořídit si hardwarovou peněženku, která poskytuje velmi velké zabezpečení jak Bitcoinu, tak i dalších kryptoměn.

Mezi nejznámější hardwarové peněženky patří Ledger Nano S a český Trezor.

2. Bubliny praskají aneb velké propady v ceně

Kryptoměny jsou extrémně volatilní (jejich cena skáče nahoru a dolů, jako pomatená), proto není dne, kdybyste nebyli svědky 50 % propadu jednoho coinu a 50% nárůstu druhého. Takovéto chování je v dnešní době častější spíše u kryptoměn s menší tržní kapitalizací (market cap), u těch s větší, jako je Bitcoin, takovéto výkyvy nejsou už tak časté a většinou se pohybují maximálně okolo ~7 %.

Proto, když se Bitcoin propadne o 20-30 %, nastává mezi lidmi panika. Noví investoři začínají podléhat emocím a prodávají s velkými ztrátami.

Toto jsou právě chvíle, kdy si musíte vzpomenout na to, proč jste v první řadě investovali. Pokud jste provedli dostatečný průzkum (research) a na základě jistých fundamentů jste usoudili, že Bitcoin nebo jiná kryptoměna má dlouhodobě velký potenciál růstu, tak byste se neměli čeho bát.

Víte, to, že ve světě kryptoměn bubliny praskají, je úplně přirozené, a budou praskat stále dokola a dokola. Popravdě z dlouhodobého hlediska je to jenom dobře.

Jakmile se v tomto prostředí budete pohybovat určitou dobu, tak to pro Vás nebude žádné překvapení a zvyknete si na to. Pokud jste ale nováčci – nebyli byste jediní, kteří začnou v takové situaci panikařit. Proto pamatujte – odstupte od počítače, pořádně se nadechněte a jděte se třeba ven projít. Přitom si vzpomeňte na to, proč jste v prvé řadě vkládali své peníze do Bitcoinu nebo do jiné kryptoměny.

A pokud jste dodrželi základní pravidlo a nezainvestovali jste více, než jste ochotni ztratit, tak se nemáte čeho bát.

Plánujete zainvestovat?

Pokud ano a nechce se Vám procházet celým kurzem, i když bych to velmi, velmi doporučoval, tak můžete přejít na tento článek, kde se věnuji ve větším detailu investování do Bitcoinu a seznámím Vás s jednou z nejlepších strategií vstupu na tento trh.

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

4.7/5 (19 Reviews)

Zaujal Vás Bitcoin?

Projděte si celým kurzem!

Dozvíte se:

Jak si založit Bitcoin peněženku

Jak správně investovat do Bitcoinu

Jak Bitcoin funguje

Jak se těží Bitcoin

A mnohem více..

Přejít na celý kurz

Bitcoin krok za krokem

Přehled celého kurzu

4.7/5 (19 Reviews)

15 Comments

  1. Lukáš on 1. 2. 2018 at 6:31

    O bitcoinu vím již nějaký ten pátek, ale nikdy jsem se o něj nezajímal. Tenhle článek do mě nacpal největší možné množství výstižných informací za nejkratší čas. Hned co bude čas lezu na pokročilejší kurzy! 🙂

    • rosta on 1. 2. 2018 at 8:25

      Ahoj Lukáši! Díky moc, to byl přesně cíl tohoto článku. Jsem rád, že plní svůj účel!! 🙂

  2. Jiří on 1. 2. 2018 at 19:41

    Kdyby někomu nestačil tento základní kurz, který vysvětlí vše podstatné, může se připojit k nám do (název-smazán) akademie, kde učíme začátečníky vše krok za krokem. Od založení bezpečné peněženky až po první úspěšný obchod na burze. Tak kdyby měl někdo zájem a chtěl se dále vzdělávat formou video kurzu může na (link-smazán)

    • Radek on 4. 2. 2018 at 12:15

      Ty jo, pane Jiří, dělat si reklamu na stránce, která dělá všechno zdarma a Vy si za ten Váš kurz účtujete takový ranec.. Tomu tedy říkám ostuda..

      Jinak skvělý článek, moc jsem si ho užila a určitě budu v kurzu dál pokračovat!!

  3. Ladislav Váňa on 2. 3. 2018 at 16:48

    Díky mooc, měl jsem mlhavé tušení, ale díky tomuto článku se začalo trošku zaostřovat.
    Nejdůležitější pro mě je že nemaskujete rizika, ale naopak je na ně několikrát upozorníte

    • rosta on 3. 3. 2018 at 1:31

      Já děkuji, Ladislave! Jsem moc rád, že se Vám článek líbil a byl lehce k pochopení! Určitě doporučuji projít si celým kurzem, věřím, že poté Vám to bude už úplně jasné! A kdyby preci jen ne - určitě mi napište a zkusím Vám dane téma ještě více přiblížit:)

      Snažím se ty rizika vyzdvihnout, jak jen to jde, i když to někomu nemusí být úplně příjemné. Myslím, že je velice důležité, aby o nich lidé věděli než do toho nacpou své životní úspory..

      Ještě jednou děkuji a budu moc rád když článek posdílíte i s Vašimi přáteli/rodinou.
      Mějte se hezky!
      Rosta

      • Jara on 17. 1. 2021 at 21:38

        Zdravím,

        Kde se dá nejlevněji pořídit bitcoin ALE i prodat ? VŠUDE jsou šílené poplatky jak za nákup, tak hlavně prodej. Poradíte? Díky J.

        • rosta on 15. 2. 2021 at 16:55

          Ahoj, na to jsou nejlepší asi přímo kryptoměnové burzy jako je Binance, Kraken či Coinmate, kde mají poplatky kolem 0.1-0.2 %.

  4. Petr on 10. 9. 2019 at 10:11

    Podstatné je, kam až vývoj digitálních měn dospěje a jak to bude prospěšné pro společnost. Dnes je Bitcoin atraktivní v podstatě jen proto, že lidé rádi sní o výdělku bez práce, což se mnohým v "loterii" Bitcoin podařilo. Díky tomu na sebe tahle jinak zatím úplně zbytečná věc strhává dostatek pozornosti, aby se mohla dál v klidu vyvíjet. Třeba ale nakonec nebude tím hlavním co přinese užitek digitální měna, ale technologie blockchain?
    filosofie-uspechu . cz / kopiruje-bitcoin-bublina-nasdaq-dot-com-bublinu

    • rosta on 11. 9. 2019 at 10:55

      Zdravím Petře, moc nerozumím vašemu komentáři, bez Blockchainu by žádný bitcoin přeci nebyl.

      • Petr on 14. 9. 2019 at 18:23

        Blockchain coby decentralizovaná databáze má schopnost uchovávat spolehlivě jakékoliv záznamy, tedy nikoliv pouze "účetnictví" kryptoměn. Tyto záznamy nemůže nabourat nikdo zevnitř ani zvenčí (tzn. ani supernadřazené státní instituce!). Je to tedy něco dosud nevídaného, mimořádného (za celou historii lidstva). Využití bude různorodé, např. zamezení odcizení identity, zápisy v katastru nemovitostí, k dokazování autorství atd. Nevím samozřejmě kam to nakonec povede, možná přinese i špatné věci (třeba jako elektřina, o té se také nedá říct, že je dobrá nebo špatná, záleží jenom na způsobu použití), ale že by tím hlavním byl do budoucna Bitcoin to se zatím nezdá. Čekáme na objevy a uplatnění nových technologií, aby šlo digitální měnu používat stejně jednoduše, jako platby převodem nebo v hotovosti. Do té doby bude Bitcoin sloužit hlavně jako zábava pro spekulanty.

  5. Radek on 13. 4. 2020 at 19:25

    To video je dobré.
    Co ale není podle mne moc vhodně zvolné je příklad na poslání peněz do zahraničí člověku, který používá jen hotovost. Ty 2 mld lidí, co nemá účet v bance, ale také většinou nemají internet!
    A za druhé v místě kde žijí velmi pravděpodobně nebudou mít možnost směnit BTC na jejich peníze aby mohli využívat hotovost, protože za Bitcoiny si u nich nic nekoupí.

    • rosta on 24. 5. 2021 at 23:16

      Ahoj Radku, díky za komentář a názor! 🙂 .. neříkám, že je to pravidlo, ale právě častokrát mají přístup k internetu. Dneska je Bitcoin vleice populární ve státech jako je Venezuela, kde si lidé ukládájí části svých úspor do BTC, protože takřka cokoliv je lepší než jejich státní měna .. pro ně má Bitcoin skvělou utilitu, spolu s rozšířením jménem Lightning network, které umožňuje posílat transakce téměř zadarmo

  6. Jarda on 19. 8. 2021 at 15:49

    Zdravím,
    měl bych dotaz k peněženkám. Rozumím informaci, že nejbezpečnější je hw peněženka. Je to ale také jen kousek hardwaru, který může přestat fungovat. Jak se v takovém případě pak dostanu ke svým bitcoinům?
    Peněženku chápu jako úložiště veřejného a soukromého klíče. Je možné používat hw peněženku a současně ji mít v papírové formě (vytištěnou) a uloženou někde v sejfu jako poslední záchranu?

    • rosta on 26. 8. 2021 at 8:47

      Jardo, ahoj, super dotaz. Podívej se na moje návody, jak používat třeba Trezor https://jaknakrypto.cz/jak-si-zalozit-bitcoinovou-penezenku/ nebo jakoukoliv jinou peněženku. Uvidíš, že v rámci tvorby každé z nich si zapisujeme něco čemu se říká seed. Tento seed většinou bývá 12 nebo 24 náhodných slov, ze kterých se ti pak generuje dlouhý privátní klíč. Co je ale důležité, že těchto pár slov jsou klíčem k tvým kryptoměnám. Ty si je můžeš pak zadat do jakékoliv jiné peněženky a obnovit si tak své kryptoměny. Ale pokud tento seed ztratíš, tak už ti nikdo s jeho obnovou nepomůže. Je to zároveň velká zodpovědnost. Měj se fajn. Rosťa 🙂

Přidat komentář