Spoření do Bitcoinu
Už víte, co je to Bitcoin a máte zájem do něho vložit nějaké peníze? Dle mého názoru nejlepším způsobem jak na to, je si do něj průběžně spořit. Stovku týdne, tisíc dva měsíčně, je to na Vás.
Takovýmto přístupem si krásně průměrujete cenu a nevystavujete se přílišnému riziku. Na rozdíl od jednoho, či dvou velkých jednorázových nákupů, kde vkládáte všechny vajíčka do jednoho košíku. V tomto článku si rozebereme trošku více výhody a nevýhody spoření a na závěr si porovnáme služby, které tuto funkcionalitu nabízí.
Proč si spořit do Bitcoinu?
V tomto článku již uvažuji, že víte, co je to Bitcoin a máte své důvody proč do něj také chcete investovat, pokud si tím ale ještě nejste jisti nebo přemýšlíte zda je dobrý čas nakoupit Bitcoin, tak bych doporučil shlédnout video níže, věřím, že Vám na spoustu věcí odpoví a na ty zbylé otázky najdete odpověď na tomto webu. Určitě do Bitcoinu neinvestujte, dokud nevíte, co vlastně kupujete!
Obecně lze říci, že buď si Bitcoin koupíte jednorázově, například jednou v roce nebo jednou za život a nebo si do něj spoříte. Respektive nakupujete za menší částky, ale pravidelně, například jednou za týden, nebo jednou za měsíc.
Obojí má své výhody ale také svá rizika. Pojďme se na ně podívat.
Pokud se rozhodnete, že chcete nakoupit jednou a více se o investici nestarat, tak je jednorázový nákup skvělou volbou. V tuto chvíli jste nakoupili za částku X a máte Y Bitcoinů. Teď se můžou stát dvě věci. Buď jste nakoupili za výhodný kurz a cena se už bude pohybovat pouze nad vaší nákupní cenou, nebo naopak půjde opačným směrem. A vy budete v mínusu. Osobně věřím, že v případě Bitcoinu se z této ztráty dříve nebo později dostanete, ale budete s tím hold muset žít, nebo prodat se ztrátou.
Naopak pokud se rozhodnete si Bitcoin nakupovat pravidelně respektive si do něj začít spořit, tak se dostáváme trošku do jiného prostoru. Dlouhodobou pravidelnou investicí si průměrujete nákupní cenu. Tedy občas nakoupíte nahoře a občas dole, výsledkem bude ale pěkný střed. Tento střed Vám ale stále může vydělat více než pokud byste nakoupili za velmi vysokou nákupní cenu a poté cena spadla.
Osobně jsem zastáncem určité kombinace těchto dvou přístupů a v ideálním případě, pokud Vám to finanční situace dovolí, tak si na jedné straně založit Bitcoinové spoření a na straně druhé občas, pokud máte volné finanční prostředky, nakoupit jednorázově za nějakou větší částku, relativní k Vašim volným rezervám.
Vyplatí se spořit do Bitcoinu?
Dle mého názoru ano. Sám tuto strategii implementuji poslední dva roky a nemůžu si stěžovat. To zejména proto, že při spoření si do Bitcoinu úplně odstraníte emoce z rovnice.
Co tím myslím?
Nevím, jestli jste to už také někdy zažili, ale pokud vidíte, že Bitcoin nebo jiné aktivum z ničeho nic jde velmi rychle nahoru v ceně, tak najednou začnete cítit pocit určitý stav 'strachu ze zmeškání příležitosti' a snažíte se tedy na tento vlak také co nejrychleji naskočit. V tu chvíli ale neinvestujete na základě faktů a průzkumu, ale na základě emocí, a to je špatně!
Při pravidelných nákupech Bitcoinu máte jasně stanovené množství, které kupujete každý měsíc, či týden a je to. Nákup zkrátka proběhne a nic víc vás nemusí trápit.
Nehledě na to, že nakupujete za malé částky, tedy se nevystavujete tak velkému riziku jako kdybyste nakoupili jednorázově za velkou částku.
Model Investování do Bitcoinu
Na grafu níže vidíte modelový příklad spoření, které trvalo tři roky a skončilo dnes (12.1.2021). Týdně si modelová osoba spořila 10 USD, což je přibližně 210 Kč při dnešním kurzu.
Zelená křivka ukazuje celkovou investici ve výši 1 570 USD (33 000 Kč). Oranžová křivka zobrazuje hodnotu investice, k dnešnímu dni to dělá 9 902 USD (210 000 Kč). To je pěkný 530 % nárůst za 3 roky.
Výhoda spoření do Bitcoinu je tedy relativně zjevná. I s malou pravidelnou investicí se dají v dlouhodobém horizontu dají pěkně zhodnotit vaše peníze.
Nutno však podotknout, že výkonnost Bitcoinu do budoucna garantovaná není. Já mu osobně věřím a sám si do něj spořím, ale nic není garantováno, stejně jako nic v životě.
Kde spořit do Bitcoinu?
Jste-li rozhodnuti si začít spořit do Bitcoinu, tak se nyní pojďme podívat jaké služby Vám tuto funkcionalitu nabízí.
Porování služeb nabízející spoření do Bitcoinu
GoldenGate
GoldenGate je ryze česká firma, která nabízí především spoření do fyzických drahých kovů pro více než 40 tisíc klientů. Za rok 2020 klienti nakoupili zlato, stříbro a platinu za více než 4,5 miliardy korun.
Zakladatelé GoldenGate chtěli ale vstoupit i do světa Bitcoinu, protože má k fyzickým komoditám velmi blízko. Koncem roku 2020 mě oslovili, abychom společně vytvořili nový produkt, a tak vznikl Bitcoinový účet, který jsme spustili v půlce června 2021. Ten umožňuje klientům jednoduché spoření do Bitcoinu v českých korunách. Stačí si nastavit trvalý příkaz na libovolnou částku a začít si dlouhodobě průměrovat cenu. Bitcoin můžete mít u GG uložený nebo si jej vybrat do vlastní peněženky. Tuto službu zajišťujeme klientům skrze sesterskou společnost GG Digital, a.s.
Zároveň vám bude přidělen osobní poradce, který vám bude vždy k dispozici a pomůže vyřešit jakýkoliv problém. Více informací lze nalézt zde.
Nákladovost nákupu se pohybuje od 9 do 7 % při nákupu a výkup je následně za 0 %.
Coinbase
Internetová směnárna Coinbase patří k těm nejstarším a nejspolehlivějším krypto směnárnám/burzám na světě. Vznikli 20.06.2012 a od té doby ušli pořádnou cestu. Směnili kryptoměny za více než 450 miliard dolarů a jejich služby využívá přes 40 milionů uživatelů.
Sám jejich služby využívám a jsem spokojen. Uživatelské prostředí je jednoduché a zorientovat se v něm zvládne i úplný začátečník.
Coinbase je v současné době dostupná pouze v angličtině a funkce spoření se jmenuje "Recurring Purchases". Jak ji zprovoznit naleznete zde.
Pokud si na Coinbase pošlete peníze bankovním převodem, tak za každý nákup zaplatíte 1,5 % a následný prodej také 1,5 %. Pokud byste chtěli platit kartou, tak je to už trošku dražší, ale zaplatíte 3,99 %. U Coinbase si můžete kryptoměny uschovat nebo si je odeslat do vlastní peněženky, je to na vás.
Ale pozor, Coinbase však nepodporuje Českou korunu, takže si dejte pozor, abyste nezaplatili bankám ještě hromadu peněz za směnu na Eura. Pro výhodné směny doporučuji Revolut. Běžné banky vám smění koruny na eura za 3-4 %. Zároveň Coinbase nenabízí podporu v češtině.
$10 na nákup Bitcoinu zdarma
Pokud využijete služeb Coinbase získáte zdarma $10 na první nákup kryptoměn.
A abych zachoval transparentnost, tak pokud nakoupíte nad $100, tak také dostanu $10 :)
Simplecoin
Stejně tak jako je Coinbase úspěšná celosvětově, tak v Česku máme Simplecoin, směnárnu, která je s námi již od roku 2012 a za tu dobu již směnila miliardy českých korun do kryptoměn a se svými penězi ji věří ji věří desetitisíce klientů.
Simplecoin byl mým prvním krokem do kryptoměn a v roce 2017 jsem zde úspěšně směnil nějaké drobné na Bitcoiny. Jejich služby jsou kvalitní a mají web v češtině.
Opakované nákupy lze zapnout podle návodu zde. Fungují tak, že zkrátka, to co pošlete na účet Simplecoinu, za to vám nakoupí a odešlou do vaší Bitcoinové peněženky. U Simplecoinu není možné si kryptoměnu uložit, takže budete platit za převod do vlastní peněženky, což může značně prodražit celkovou nákaldovost, obvzlášť u menších částek
Poplatky se pohybují se kolem 2-3 % za nákup a 2-3 % za následný výkup (prodej). Výhodou je možnost platby v korunách na český bankovní účet.
Předchozí článek
Jak si založit Bitcoinovou peněženku?
Další článek
Jak fungují Bitcoinové transakce?
Přehled celého kurzu
Bitcoin Fofr kurz™
Za 5 minut čtení získáte základní informace o Bitcoinu. Zjistíte, co to vlastně je, jaké má vlastnosti, co s ním můžete dělat, a dozvíte se důležité typy, jak se v tomto divokém světě Bitcoinu a dalších kryptoměn chovat.