Co delat s Bitcoinem

K čemu je Bitcoin - kde a co se s ním dá platit?

Podíváme se na všechno, k čemu je Bitcoin, a taky si povíme, jak je to s Bitcoinem a nakupováním drog na nelegálních tržištích (na tzv. dark webu).

Předtím, než si řekneme, jak Bitcoin získat a uchovat, tak je důležité si stanovit, za jakým účelem ho budeme nakupovat, nebo alespoň znát možnosti, které se nám v tuto chvíli nabízejí.

V mnoha případech můžeme Bitcoin vnímat jako klasické české koruny nebo euro. Můžeme za ně nakupovat služby, zboží všeho druhu, online i offline, od potravin až po rodinné domky. Mimo nakupování ale máme možnost také do Bitcoinu investovat nebo ho obchodovat na burzách.

Kde se dá platit Bitcoinem - Nákup zboží a služeb!

Bitcoiny jsou v současné době přijímány na statisících místech online a v přibližně 15 000 kamenných obchodech, jejichž valná většina je uvedena na této interaktivní mapě https://coinmap.org.

Bitcoin je akceptován v restauracích, kavárnách, mobilních aplikacích, hrách, internetových e-shopech a na mnoha dalších místech. V Česku jedním z nejznámějších obchodů. který akceptuje Bitcoin, je pravděpodobně Alza.cz, v zahraničí je tomu potom například Microsoft, Dell, Newegg a další.

Možná si říkáte, jak Bitcoinem zaplatím prostou kávu za 50 Korun, když cena jednoho Bitcoinu se nyní pohybuje kolem $15 000 (~350 000 Kč)? Na tom přeci musím ztratit majlant! Ve skutečnosti tomu tak vůbec není, protože Bitcoin se může rozdělit až na osm desetinných míst.

Pojďme si to vysvětlit na jednoduchém příkladu. Ráno si jdete koupit kávu, která ve Vaší oblíbené kavárně stojí 50 Kč, Vy ale budete chtít zaplatit Bitcoiny, proto se částka automaticky přepočítá a vy zaplatíte ekvivalent částky z Vaší Bitcoinové peněženky. Podle dnešního kurzu byste zaplatili přibližně 0,0001333 BTC.

Pro zajímavost, nejmenší jednotce, tedy jedné stamilióntině Bitcoinu (0,00000001 BTC), se přezdívá Satoshi, pojmenovaná je podle zakladatele Bitcoinu.

Jak nakoupit bitcoin?

Pokud už se nemůžete dočkat tak můžete rovnou přejít na tento článek:

Investice

90 % lidí, kteří se mě ptají, jestli mají zainvestovat do Bitcoinu nebo do jiných kryptoměn, nemají ani malou představu o tom, do čeho by vlastně strkali své peníze. Pokud patříte mezi ně a chcete Bitcoin nakoupit pouze proto, že jste si přečetli o tom, jak někdo ztrojnásobil své peníze, tak neinvestujete, ale hazardujete se svými penězi a je to samé, jako kdybyste hráli automaty.

Základním pravidlem v investování je, že nevkládám peníze do něčeho, o čem nic nevím. Proto bych Vám chtěl doporučit nejdříve si o Bitcoinu a kryptoměnách něco přečíst a nastudovat, než se rozhodnete utrácet své těžko vydělané peníze.

V dalším článku si investování do Bitcoinu rozebereme ve větším detailu. Pokud už se teď nemůžete dočkat, tak stačí kliknout na toto tlačítko:

Co se dá koupit za bitcoin - obchodování aneb tzv. daytrading

Stejně jako můžete obchodovat na Forexu s měnovými páry např. EUR/CZK, tak můžete na burzách obchodovat s kryptoměnami.

Základní myšlenka daytradingu je velice jednoduchá – nakoupit, když je cena dole, a prodat, jakmile vyroste nahoru (buy low and sell high), a zopakovat. Bohužel to není vůbec tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát, a spousta lidí přijde o své peníze.

Daytrading vyžaduje obrovské množství času, který budete muset obětovat sledování grafů a vytváření různých technických analýz. Přitom se při každém obchodu budete vystavovat velkému riziku ztráty peněz. To je také jedno z největších rizik daytradingu, nutno ale dodat, že pokud se budete věnovat obchodování profesionálně, tak peníze na určitých obchodech ztrácet budete. Statisticky řečeno, přibližně v 50 % všech Vašich obchodů budete ve ztrátě, i přes to ale ve výsledku stále můžete být ziskoví.

Proto lidé, kteří denně obchodují musejí mít velkou disciplínu a silný žaludek na to, aby se z těchto ztrát nezhroutili a nezačali obchodovat na základě emocí.

Nezáleží na tom, jak moc přesvědčeni budete, že je to jasná výhra, protože každý obchod může selhat. Proto jedním z klíčových faktorů pro daytrading a omezení Vašich ztrát je správné nastavení obchodního rizika. Jinými slovy, jak moc velký risk jste ochotni do každého obchodu vložit

Hlavní důvody, proč nováčci ztrácejí spoustu peněz jsou tyto:

Obchodují s příliš velkými sumami, proto, když jim nějaký obchod nevyjde, často přijdou o vše hned na začátku

Obchodují bez předešlého průzkumu trhu, tedy doslova hazardují a jejich obchodování by se dalo přirovnat k hraní automatů

Snaží se uskutečnit příliš mnoho obchodů za den (over trade)

Obchodují odpad – jinými slovy kryptoměny, které sice mají nízkou cenu a velký potencionální zisk, ale také obrovský risk, že obchodník o vše přijde

Využívají velké finanční páky

Obchodování s finanční pákou[1] je opravdu velmi riskantní ve světě kryptoměn. Doporučuji na páku vůbec nesahat, pokud nejste profesionální trader. Trh s kryptoměnami se hýbe extrémně rychle a je velmi volatilní (=ceny neustále skáčou nahoru a dolů) proto s pákou můžete velmi rychle přijít o své těžce vydělané peníze.

Pokud byste opravdu s daytradingem chtěli začít, tak, než se do toho pustíte, přečtěte si prosím nějaké knihy o obchodování, studujte tento trh, naučte se, jak správně dělat technickou analýzu a až získáte určité základy, tak začněte obchodovat s malými částkami.

Ale hlavně – nikdy neinvestujte, více než jste ochotni ztratit, jinými slovy, pokud do tohoto trhu vložíte sto tisíc, považujte je už za ztracené.

Doporučené knihy: Top 10 Trading Setups: How to Find them, When to Trade Them, How to Make Money with Them od Ivaylo Ivanov, Encyclopedia of Chart Patterns od Thomas N. Bulkowski

[1] Díky finanční páce si můžeme půjčit kapitál a udělat obchod, který je například až 100x větší, než je náš vlastní kapitál (páka 100:1). Čímž můžeme získat mnohonásobně větší profit (zisk) než pouze s naším vlastním kapitálem, ale také se vystavujeme velkému riziku a stejně tak můžeme mnohonásobně více ztratit

Zůstaň v obraze!

Přihlašte se k odběru novinek ze světa Bitcoinu a dalších kryptoměn!

!
Terms and Conditions checkbox is required.
Something went wrong. Please check your entries and try again.

Darování Bitcoinu na charitu

Bitcoin můžete darovat na charitu. Existuje zde spousta charit, které Bitcoin přijímají, např. The Water Project (https://thewaterproject.org/donate-bitcoin).

Nedávno například vzniknul charitativní fond se jménem Pineapple Fund (pineapplefund.org), který dohromady daruje 5057 BTC (přibližně $90 milionů) na dobročinné účely.

Seznam některých charit, které přijímají Bitcoin, můžete nalézt například na této stránce: bitcoinforcharity.com

Mmm.. A co koupit za bitcoin na dark webu?!

Jsem si skoro jistý, že máte jako mnozí lidé Bitcoin spojený s nakupováním zbraní, drog a dalších nelegálních věcí na Dark webu. Dříve se to opravdu dělo, ale v dnešní době už s Bitcoinem těžko na Dark webu něco pořídíte.. 

Jak již z předchozího článku "Co je to Bitcoin" víme, Bitcoin nerozeznává hranice států, kontinentů, a dokonce nerozeznává ani, kdo ho používá. Veškeré transakce jsou ale zaznamenávány do jedné velké účetní knihy jménem Blockchain, do kterého může každý kdykoliv nahlédnout. (např. na stránce blockchain.info)

A právě kvůli této transparentnosti Bitcoin nikdy nebyl úplně nejlepší volbou. A to zejména proto, že tyto transakce můžou být snadno vysledovány až k Vaší osobě. Protože v místě, kde typicky nakupujete Bitcoin (směnárny a burzy), si musíte ověřit Vaši identitu. A právě v tomto místě, kde směňujete koruny nebo eura za kryptoměny, se vystavujete riziku odhalení.

Proto se dnes na nelegálních tržištích k nákupu drog a dalších nelegálních věcí používá kryptoměna Monero, která je úplně transparentní a nezenechává žádné stopy po transakcích.

Odmítnutí odpovědnosti: Tímto Vás autor v žádném případě nenabádá k vyhledávání ani nakupování na těchto tržištích

Líbil se Vám článek? Sdílejte ho!

4.8/5 (12 Reviews)

Předchozí článek

Co je to Bitcoin?

Další článek

Investování do Bitcoinu

Přehled celého kurzu

bitcoin fofr kurz gold

Bitcoin Fofr kurz™

Za 5 minut čtení získáte základní informace o Bitcoinu. Zjistíte, co to vlastně je, jaké má vlastnosti, co s ním můžete dělat, a dozvíte se důležité typy, jak se v tomto divokém světě Bitcoinu a dalších kryptoměn chovat.

4.8/5 (12 Reviews)

4 Comments

  1. Martin Hrabec on 30. 8. 2020 at 19:30

    Jsem dosti starý a opatrný i když jsem možná šlápl vedle.Koupil jsem balíček Rippe.Chci zjistit jestli dostanu zpět co jsem vložil,protože mě přinutili,abych se zajímal o kryptoměny.Tým Cryptoeddu při žádosti o převzetí Kryptoměny chtěl X divných informací a ještě chce číslo přijímacího portfólia kryptoměny. Doufám,že to je tzv. heslo peněženky kterou potřebuji založit. Dík za výstižnou a zajímavou informaci o kryptoměnách.Hrabec

    • Rosťa on 30. 8. 2020 at 19:40

      Dobrý den pane Hrabec,
      zmíněnou společnost neznám, ale od pohledu to nevypadá moc věrohodně. Co Vám přislíbili?
      Rosťa

  2. Jana on 25. 2. 2021 at 19:45

    Co se stane, až bude vytěžen plný objem bitcoinů stanovený protokolem?

    • rosta on 24. 5. 2021 at 23:36

      Super dotaz! To nastane až někdy v roce 2140, takže těžko říct, co se v té době bude dít, alečistě teoreticky Bitcoin bude fungovat dále, akora´t už nebudou vznikat nové bitcoiny. Těžaři pak za odměnu budou dostávat pouze transakční poplatky a protože je předpoklad, že pokud bude Bitcoin pořád existovat, tak ho v této době bude používat asi hodně lidí, takže ty transakční poplatky budou úplně stačit 🙂

Přidat komentář