Je čas koupit bitcoin? Měli byste nakoupit bitcoin?
Dnes si budeme povídat o státem ovládaných měnách, jako je třeba dolar, koruna, či euro, probereme vlastnosti bitcoinu, jeho maximálním množství, které může být v oběhu a faktory, které ovlivňují poptávku po bitcoinu, porovnáme si také zlato a bitcoin, lehce zmíníme i to, kam se bitcoin může dostat s cenou a na konci videa si řekneme, zda je dobrý čas bitcoin nakoupit.
Dnes si budeme povídat o státem ovládaných měnách, jako je třeba dolar, koruna, či euro, probereme vlastnosti bitcoinu, jeho maximálním množství, které může být v oběhu a faktory, které ovlivňují poptávku po bitcoinu, porovnáme si také zlato a bitcoin, lehce zmíníme i to, kam se bitcoin může dostat s cenou a na konci videa si řekneme, zda je dobrý čas bitcoin nakoupit.
Video verze článku
Ještě než začneme musím zmínit, že nejsem investiční poradce a informace uvedené v tomto článku jsou pouze informativního charakteru
Pokud patříte ke skupině lidí, kteří Bitcoinu stále nenahlédli pod pokličku, tak vám pravděpodobně představa investování do něho přijde jako prachsprostý hazard. Pokud mu ale dáte šanci a přečtete si alespoň tento článek, případně i další, tak věřím, že Vám postupně začne připadat jako ta nejjasnější investice, kterou v současné době můžete udělat.
Monetární čachry machry
COVID měl a má na Bitcoin velký vliv v tom smyslu, že ještě více zdůraznil jeho důležité sociální a měnové vlastnosti. I proto s přehledem výkonnostně překonal hlavní investiční produkty. To mimo jiné dělá v dlouhodobém horizontu už posledních 10 let.
Bitcoin má neuvěřitelný network efekt, tedy síťový efekt. Což v jednoduchosti znamená, že čím více se o bitcoinu, tím více lidí je chce a přijímají je. A proč by jej někdo chtěl? Bitcoin je uchovatel hodnoty, kterou můžete během několik málo okamžiků, na pár kliků převést na druhou osobu, třeba na opačnou stranu zeměkoule. A to kompletně bez nutnosti bank či jiných prostředníků. Bitcoin je totiž decentralizovaný, což znamená, že není ovládán žádnou třetí stranou, jako je banka nebo vláda nýbrž je ovládán matematikou a otevřeným zdrojovým kódem. Nezabíhejme ale do přílišných technikálií....
Investicí do bitcoinu tedy vlastně spekulujete na to, že jeho síťový efekt se bude v čase jen rozrůstat, trh to ocení spolu s dalšími měnovými vlastnosti bitcoinu a jeho hodnota, tedy i cena se zvýší.
A to se reálně děje, čemuž nasvědčuje i fakt, že do bitcoinu už neinvestují jen malí investoři jako jsem já nebo moji kamarádi, ale také velké podílové fondy, instituce a firmy všech velikostí, kteří dohromady nakupují bitcoin za miliardy a miliardy dolarů.
Podívejme se nyní na tento graf...
Jste-li rozhodnuti si začít spořit do Bitcoinu, tak se nyní pojďme podívat jaké služby Vám tuto funkci
...který ukazuje tzv. měnovou zásobu M2 pro americký dolar. Vidíme, že křivka začíná přibližně na 11 biliónech dolarů v roce 2014 a končí v roce 2020 na hodnotě 19,25 biliónů dolarů. To je 75% nárůst měnové zásoby za 6 let.
Pouze v roce 2020 vzrostla zásoba peněz o 24 % z 15,5 bilionu na 19,25 bilionu dolaru, což zapříčinili hlavně rozsáhlé podpory a stimulace ekonomiky zásluhou pandemie.
Možná si říkáte – a čemu to vadí? Podívejme se na tento problém z druhé strany. Představte si, následující situaci. Celková hodnota nějaké pomyslné ekonomiky je 100 a celkový počet peněz v této ekonomice je také 100. Z toho nám plyne, že každá jednotka měny má hodnotu 1.
Z nějakých důvodů se ale centrální banka této ekonomiky rozhodne zvýšit počet celkové zásoby peněz ze 100 na 200. To se stane ze dne na den, ale celková hodnota ekonomiky státu zůstává 100. Zdvojnásobením počtu peněz dojde k znehodnocení každé jednotky peněz o 50 %.
Z čehož pro nás vyplývá následující situace. Pokud jste si v této měně něco našetřili, tak si ze dne na den za tu samou měnu koupíte pouze polovinu toho, co jste si mohli koupit včera.
Takovýmto měnám se říká FIAT měny. Tedy peníze s nuceným oběhem. Může se jich vytvořit nekonečné množství.
Limit neexistuje.
V současné době na stejné bázi fungují všechny vládou řízené měny ať už je to koruna, euro, dolar nebo jen...
Tento příklad je přesně důvod proč hodnota bitcoinu dlouhodobě roste. Nebo možná nad tím přemýšlejme tak, že spíše hodnota FIAT měn dlouhodobě v čase klesá a zároveň ilustroval fakt, proč FIAT měny zkrátka dlouhodobě musí ztrácet hodnotu v porovnání s cennými kovy či bitcoinem, kteří mají fixní množství kolik jich může být.
V reálnem světě je to samozřejmě komplikovanější. Existují dva typy inflace, které pozorujeme. Pojďme se na ně v rychlosti podívat:onalitu nabízí.
Inflace spotřebního zboží
První graf se týká inflace cen spotřebního zboží a služeb v Americe, v Evropě vypadá ale velmi podobné. V tomto ukazateli uvažujeme běžné věci, jako jsou potraviny, drogerii, ceny energie a běžné služby. Vidíme, že se jedná od nějakého roku 1970 o relativně lineární graf. Ceny běžného zboží se zvyšují v průměru o 2 % za rok, respektive kupní síla amerického dolaru se snižuje každým rokem o 2 %.
Zde vypadá, že je všechno v pořádku, centrální banky si totiž 2% inflaci dávají za cíl a snaží se ji tedy na této hodnotě dlouhodobě udržet. Pojďme se podívat na druhý typ inflace, která se týká především akcií, nemovitostí, či sběratelských předmětů.
Inflace aktiv
Na tomto grafu je index S&P 500, index, který sleduje hodnotu 500 největších společností na světě, které jsou obchodované v USA. Všimnete si toho, že hodnota indexu dosáhla historického maxima na konci roku 2020. Nepřijde Vám ta zajímavé? Vypadá to jako kdyby se pandemie skoro vůbec na hodnotě akcií nepodepsala. Snížení globální produkce a s tím i snížení hodnoty ekonomiky se zde vůbec neprojevuje.
Podívejme se ještě ale na tento graf, který ukazuje skutečné zisky společností zařazené v indexu S&P 500, to je ta modrá křivka versus oranžová, která ukazuje hodnotu akciového indexu. Trošku podezřele se nám to tady rozchází.
Možná, tedy, ta ekonomika nebude v tak dobrém stavu…
Pojďme si ale shrnout, co jsme se z této části o inflaci dozvěděli:
- Měnová zásoba vzrostla exponenciálně v roce 2020
- Ceny konzumního zboží a služeb dramaticky nezdražili
- Ceny majetků a aktiv na druhou stranu vzrostly, na vzdory jejich skutečné hodnotě
Co to znamená pro normálního člověka? I v případě, že by Vám zaměstnával meziročně zvyšoval výplatu o míru inflace, která je většinou 2 % za rok, tak pořád rychle ztrácíte reálnou možnost nakoupit majetek dlouhodobé hodnoty, jako je třeba dům, byt, či akcie.
A závěr? FIAT měny zkrátka tedy nejsou dobrými dlouhodobými udržiteli hodnoty. Pokud si chcete uchovat hodnotu vašich prostředků, tak je třeba hledat cestu jinde. Například v nemovitostech, cenných kovech, či v bitcoinu...
Nalejme si ale trošku čistého vína. Aby se bitcoin stal opravdu dobrým a stabilním uchovatelem hodnoty, tak se musí stát mnohokrát větším. V době psaní tohoto článku má tržní kapitalizaci 800 milionů amerických dolarů. Zlato má tržní kapitalizaci cirka 11 biliónů amerických dolarů. Máme před sebou ještě minimálně třináctinásobek násobek, než se dostaneme na úroveň zlata :)
Zároveň je třeba zmínit, že rozumná inflace má samozřejmě i svá opodstatnění. Tím, jak postupně klesá měna na hodnotě, tak Vás nutí k tomu abyste si peníze neškudlili na úctě, příliš si nešetřili a raději si za ně kupovali různé zboží a služby, čímž podporovali danou ekonomiku.
U Bitcoinu je to přesně naopak, on sice určitou inflaci zatím má, o té si budeme povídat za chvíli, ale postupně se čím dál tím více zmenšuje, což z Bitcoinu dělá spíše deflační měnu čili dlouhodobě v čase rosta na hodnotě a nenutí vás k tomu abyste jej utráceli, ba naopak, abyste jej drželi a nic si za něj nekupovali. Protože předpokládáte, že za nějaký čas může být jeho hodnota někde úplně jinde.
Bitcoinová zásoba
Pojďme se bavit o bitcoinové zásobě, která je na rozdíl od FIAT měn omezená.
Dvě důležité věci, které byste měli vědět:
- Bitcoinu nikdy nebude více než 21 miliónů. Je to fixní množství, které je definováno v jádru Bitcoinu a nikdo jej nemůže změnit.
- A za druhé, V současné době je vytěženo přibližně 18,5M bitcoinů. Inflace bitcoinu je ale předem daná a dá se spočítat, zhruba každých 10 minut, kdy je vytěžen bitcoinový blok, je do oběhu vpuštěno určité množství bitcoinů, to se postupem času zmenšuje než inflace kolem roku 2140 úplně skončí
Bitcoin v tomto ohledu není jedinečný, existuje spousta dalších kryptoměn, které mají také fixní zásobu. Ale zdaleka nemají takový síťový efekt, jako Bitcoin. Jinými slovy o ně není takový zájem jako o Bitcoin.
Nezapomínejme ani na cenné kovy, v čele se zlatem, které mají také fixní množství k vytěžení. Na rozdíl od Bitcoinu ale nejsme schopni dlouhodobě předpovídat jaký bude přísun nově vytěžených kovů, resp. jaká bude jejich inflace, protože se pořád těží nové. Stejně tak ani přesně nevíme, zda najdeme další ložiska daného kovu nebo jak říká Elon Musk dokud nezačneme v budoucnu těžit kovy z asteroidů.
Zní to jako sci-fi, ale v dlouhodobém horizontu se to opravdu může stát. Pokud by se našla ekonomická cesta jak těžbu provádět a dovážet materiály zpět na zem, tak i zlato se svou tisíciletou tradicí dramaticky ztratí svou hodnotu.
Zde je ukázka asteroidu, který nedávno objevila NASA. Je takřka celý ze zlata a jeho hodnota je něco kolem 700 triliónů dolarů. Kdybychom měli techniku na to jej vytěžit, tak by logicky zlato na Zemi jako udržitel hodnoty úplně ztratilo na ceně.
Vraťme se ale zpátky z vesmíru na Zem, kde nyní máme jako hlavní rezervní měnu americký dolar, kterého může být neomezené množství a jediný důvod proč víme kolik je ho v oběhu je ten, že to americká centrální banka zveřejňuje.
Žádný maximální strop celkového množství, ale neexistuje. Na rozdíl od bitcoinu.
Jak se mění bitcoinová zásoba
Před chvílí jsme si řekli, že inflaci Bitcoinu můžeme vypočítat teď se podíváme, jak to doopravdy funguje.
Emise nových bitcoinů probíhá podle takového „emisního plánu“ který nikdo nemůže změnit, je totiž vepsaný přímo v kódu Bitcoinu a vypadá takto:
Bitcoin byl v zásadě spuštěn s nulovým cirkulujícím množstvím, a i s nulovou hodnotou. Nové mince jsou ale přidávány do oběhu přibližně každých 10 minut, když se „vytěží“ nový bitcoinový blok.
Co je to bitcoinový blok a jak funguje blockchain se dozvíte v detailu zde. Ale ve své podstatě si tento blok můžete představit jako papírovou složku se založenými platebními příkazy, která byla založená do archívu a tím byla "vytěžena".
Vytěžením bloku tedy vznikají nové bitcoiny. Ze začátku se s každým novým blokem přidalo do oběhu 50 Bitcoinů. Každých 210 tisíc vytěžených bloků, se ale inflace sníží o polovinu, což v normální řeči, znamená, že přibližně každé čtyři roky se sníží přísun nových bitcoinů do oběhu o polovinu.
Takto se to půlí tedy každé 4 roky a z 50 Bitcoinů za blok jsme nyní už jen na 6,25 Bitcoinech za blok. Takto budeme pokračovat až do roku 2140 než bude vytěžena poslední malinká část bitcoinu.
Fakt, že přesně víme, kolik bitcoinů bude v určitý čas v historii v oběhu z něho dělá nejtransparentnější měnu v historii lidstva.
Pokud tedy známe tento emisní plán, tak k tomu abychom zjistili jeho hodnotu musíme přidat poptávku. Zde přichází na scénu určitá spekulace na cenu bitcoinu…
Ještě, než si ale řekneme, jaké faktory ovlivňují poptávku po Bitcoinu si pojďme udělat rychlé srovnání Bitcoin a starší bratr zlato.
Bitcoin VS Zlato
V tuto chvíli doufám, že vidíte určité podobnosti a průsečíky, které sdílí zlato s Bitcoinem.
Pojďme do toho zabrousit trošku hlouběji…
Zlato stejně jako bitcoin je závislé na síťovém efektu, který se ale na rozdíl od mladé kryptoměny buduje již tisíce let a spočívá v tom, že čím více lidí zlato uznává, tím více lidí jej chce i v nějaké podobě vlastnit, tím se zároveň zvyšuje i jeho hodnota i užitek pro jednotlivce.
Bitcoin i zlato jsou alternativy k současnému FIAT systému. Narozdíl od Bitcoinu ale zlato nemá čistě monetární resp. měnové použití, ale reálně se z něj dá i něco vyrobit.
Není to ale žádná hitparáda, pouze 10 % světového zlata, je používáno v průmyslu, zbytek je použit na šperky, či pro uchování hodnoty majetku.
Na tyto věci se zkrátka zlato hodí, vypadá hezky, dokáže uchovat relativně hodně hodnoty na malém místě, nezrezne, vydrží takřka věčně a stejně jako u bitcoinu je ho omezené množství... tedy alespoň na Zemi. :)
Pokud by se vytratila poptávka po zlatých špercích či zlatě jako uchovateli hodnoty, tak stejně jako u bitcoinu by snížená poptávka vyústila v daleko nižší hodnotu.
Argument, že bitcoin není jako zlato, protože není používán k jiným účelům než peníze, určitě neobstojí. Respektive obstojí tak zhruba z těch 10 %.
Obrovskou výhodou zlata je, že má tisíce let mezinárodní historie jako peníze a spolehlivý uchovatel hodnoty. Riziko, že tento status někdy v horizontu desítek let ztratí je v současné době velmi nízké, což je právě to, co z něj dělá historicky skvělý uchovatel hodnoty s menším potenciálem pro zhodnocení ale i nižším rizikem poklesu. Do těchto končin právě směřuje i bitcoin. Ale ještě má před sebou dlouhou cestu.
Hlavní rozdíl mezi zlatem a Bitcoinem je tedy hlavně v tom, že Bitcoin je o hodně mladší, je novější a dělaný pro digitální dobu, zatím i s menší tržní kapitalizací než zlato, ale s daleko větším potencionálem na zvýšení své hodnoty v dlouhodobém období... Nebo naopak i snížením.
Závěrem této sekce bych rád, řekl že Bitcoin nemusí zlatu nutně konkurovat, ale spíše se navzájem doplňovat.
Jaké faktory ovlivňují poptávku po bitcoinu?
Jako další se společně podíváme na několik hlavních faktorů, které ovlivňují poptávku po bitcoinu.
1) Bitcoin funguje neomezeně, tedy 24/7/365; banky mají omezenou pracovní dobu, Bitcoin ne, nebere si dovolenou, prostě stále běží...
2) Bitcoiny se snáze ukládají a efektivněji přenášejí hodnotu po celém světě než zlato a jeho peněžní vlastnosti z něj činí mnohem lepší úložiště hodnoty ve srovnání s národními měnami, které v současné době zažívají bezprecedentní inflaci.
3) Bitcoin nezná hranice. Člověk, kterému bitcoin posíláte může být vedle vás nebo na druhé straně planety. Pro bitcoin to není žádný problém, do pár okamžiků máte měnu ve své peněžence...
4) Abyste mohli používat bitcoin, tak nepotřebujete žádné povolení od bank či jiných institucí, aby Vás do systému vpustili. Stačí mít pouze internet, telefon či počítač a můžete jej začít používat. I v rozvinutých zemích stále existují části společnosti, které jsou cenzurované. Tedy je jim odepřen přístup k finančnímu systému.
Nemyslete si, že si pro takovou cenzuru ale musíte chodit daleko. Například zde v Česku v současné době je takřka nemožné získat bankovní účet, pokud provozujete kryptoměnovou směnárnu a to se od 1.1.2021 jedná o regulérní, státem uznávanou živnost zapsanou v obchodním rejstříku. Až na výjimky vás banky ihned odmítají a nedovolí vám si založit bankovní účet.
Existuje i spousta případů kdy banky blokovali a pořád blokují jednotlivcům platby Z či DO kryptoměnových burz sídlících v EU. Mě to přijde nepřijatelné, ale uvážení nechám na vás...
Mezitím ve zbytku světa stále existuje alespoň miliarda lidí, kteří jsou bez přístupu k finančnímu systému, tedy bez bankovního účtu. Další stovky miliony bojují s hyperinflací státních FIAT měn, a nebýt bitcoinu tak nemají přístup ke spravedlivému uchovateli hodnoty. Na fyzické zlato si v těchto státech totiž jen těžko sáhnete...
5) Jak jsme již rozebírali, tak celkový počet Bitcoinů v oběhu je vždy známý a inflace je předvídatelná, což je v přímém kontrastu s předchozími formami peněz jako jsou státní FIAT měny či zčásti i zlato.
Žádné peníze, které nejsou vzácné nebudou v dlouhodobém horizontu dobrými uchovateli hodnoty. To platí o dolaru, euru koruně nebo o jakékoliv další státem ovládané měně. Podívejme se na graf, který ilustruje vyvíjející se kupní sílu amerického dolaru za posledních 100 let. Pokud byste si koupili něco za 1 dolar před 100 lety, tak dneska byste jich na to potřebovali 27,5. To asi mluví samo za sebe.
6) Bitcoin je na internetu doma. A světová ekonomika se čím dál tím více na internet přesouvá. Pandemie tento už velice silný trend pouze posilnila. Většina nákupů přes internet prochází skrze několik finančních institucí, jako je PayPal Visa, Mastercard, či třeba čínský WeChat. Ti přirozeně diktují obchodníkům podmínky a poplatky za své služby.
V této fázi je ale Bitcoin určitě nenahradí, je na to příliš pomalý. Vytváří se ale tzv. druhá vrstva s názvem Lightning network, postavená nad Bitcoinem, která teoreticky umožní statisíce i více transakcí za sekundu. (pro porovnání Bitcoin nyní zvládá 2 transakce za sekundu, Visa 50 tisíc) Lightning Network dokonce už funguje, ale zatím se pracuje na tom, aby byla více uživatelsky přívětivá, tedy aby se lehčeji používala.
7) Bitcoin Vám nikdo na příkaz nezabaví. Ne, že by nás to v našem státě a v právním rámci mělo motivovat, protože v EU je právo a spravedlnost na vysoké míře, ale je to důležitý aspekt Bitcoinu. Pokud někomu nedáte heslo k vaší peněžence, kde držíte své kryptoměny, tak se může třeba stavět na hlavu, ale prostě se k vašim kryptoměnám nedostane.
I proto jsou milióny bitcoinů na vždy ztracené, majitelé k nim ztratili své klíče. Bez klíčů s bitcoiny zkrátka ani nehnete. Nezavoláte na zákaznickou podporu bitcoinu, protože žádná neexistuje. Zkrátka při používání bitcoinu se stáváte sami vlastní bankou a s tím přichází i velká zodpovědnost.
8) Bitcoin jsou programovatelné peníze, což znamená, že můžete transparentně automatizovat operace jako například jednoduché finanční kontrakty či vytvářet tzv. multi-signature peněženky, respektive, peněženky, které vyžadují např. tři z pěti podpisů, aby byly peníze odeslány.
9) Bitcoin si v poslední době oblíbili i velké instituce jako třeba Fidelity, kteří spravují 3,3 biliónů dolarů v majetku, či PayPal, Visa a mnoho dalších velkých a malých firem. Nedávno ohlásila i Tesla nákup bitcoinu v hodnotě 1,5 miliardy USD.
Dokonce i někteří vládní zastupitelé v Americe i po světě v bitcoinu vidí budoucnost.
Nesmíme ale zapomenout na to, že bitcoin byl vytvořen zejména jako pokus, jak dát moc peněz zpět do rukou lidem a vzít ji vládám, které v současné době ovládají měnovou zásobu.
Právě proto světové vlády a velmoci představují riziko pro bitcoin, pokud by se k němu postavili nepřátelsky.
Bitcoin je ale i vůči takovýmto útokům velice odolný, a to díky své decentralizovanosti. Bitcoin běží na tisících a tisících nezávislých počítačích po celém světě a jeho transakce jsou bezpečně zapisovány do bloků dalšími statisíci počítači. Vypnutí všech najednou je takřka nemožný úkol. Pro vysvětlení technikalií opět odkážu na tento článek, kde se dozvíte jak to celé funguje.
Kdyby se ale vlády rozhodli, že zakážou centralizované směnárny a burzy, tak by to jistě spoustu lidí odradilo, ale bitcoin by se pořád dal používat na bázi peer-to-peer, což neznamená nic jiného, než že by se posílal na přímo. Tedy nikdo mezi námi transakci nezpracovává. Přirovnal bych to asi k tomu, kdybych teďka někomu dal papírovou stovku na ruku. Taky jsme mezi sebou nepotřebovali prostředníka, aby ji druhé osobě podal.
Bitcoin již od roku 2009 nasává hodnotu, která je tvořená právě síťovým efektem, o kterém jsme se bavili na začátku. Čím více lidí, institucí a společností se dozví o bitcoinu a jeho skvělým vlastnostem, tím více lidí jej i vlastní. A tím jak bitcoin vlastní vícero lidí, tím se stává užitečnější a méně riskantní z pohledu investice.
I když stále existuje spousta nejistoty, tak je, jak je podle mě v dnešní době skvělý čas na pořízení si bitcoinu, a to ze všech důvodů, které jsme si zmínili v tomto článku. Ty by navíc měly postupem času jen sílit na svém významu. To samozřejmě platí pouze pokud si jej pořizujete jako dlouhodobou investici, pokud jej chcete obchodovat, tak to už jde trošku mimo mě :)
Volatilita a bitcoin
Vzhledem k tomu, že se ale nyní nacházíme v tzv. býčím trhu, což je období, kdy Bitcoin i další kryptoměny velmi dynamicky nabírají na otáčkách a na ceně, tak je potřeba si říct, že se pravděpodobně dostaneme na velmi vysoké částky za jeden bitcoin. Někteří analytici a odborníci odhadují 100–300 tisíc amerických dolarů za jeden bitcoin. To jsou obrovské částky.
A ať už investujete malou či velkou část vašich úspor, tak prosím berte na vědomí, že je velice pravděpodobné, že po konci tohoto býčího trhu zase půjdeme s cenou dolů. Nikdo neví, kdy tato korekce přijde, či o kolik procent se cena sníží. Ale je třeba být obezřetný, v minulých cyklech došlo až k 80 % poklesu na hodnotě bitcoinu.
Člověk na to tedy musí být připravený a nepřistupovat k tomu jako ke krátkodobé investici, ale jako k investici na několik let.
Lidé, co před třemi lety nakoupili na úplném vrcholu, a pak hodnota bitcoinu spadla z 20 tisíc na 3 tisíce dolarů určitě nebyli nadšení, ale z dnešního pohledu, kdy se pohybujeme kolem 45 tisíc dolarů za bitcoin nakoupili o polovinu levněji, než nakupujeme my dnes. Chce to vydržet.
Z mé vlastní zkušenosti je nejlepší nakupovat bitcoin průběžně. Tedy si do něj spořit třeba 500 korun týdně, tisíc, dva měsíčně. Člověk pak dostane pěkný dlouhodobý průměr. Jednou nakoupí dole, jednou nahoře. Ale z dlouhodobého hlediska ho to nemusí trápit.
Seznam služeb, které doporučuji na spoření do bitcoinu naleznete na adrese jaknakrypto.cz/sporeni.
Vsadit všechno na jeden velký nákup se může vyplatit, ale také z krátkodobého hlediska nemusí. Proto je potřeba nad tím vším uvažovat v řádů několika let.
Závěrem
Dovolil bych si poděkovat mému kamarádovi Danielovi Frumkinovi, který mě inspiroval se svojí knížkou Is now a good time to buy Bitcoin k sepsání tohoto článku a natočení videa. Velká část informací také pochází z tohoto ebooku, který je zdarma k dostání zde.
Pokud se chcete dozvědět více o bitcoinu, můžete se podívat na můj kurz Bitcoin krok za krokem dostupný zde.
V případě jakýkoliv dalších dotazů mi neváhejte napsat (ideálně pod video na YouTube), rád Vám odpovím! Mějte se krásně a ahoj! 😊
Předchozí článek
Jak si založit Bitcoinovou peněženku?
Další článek
Jak fungují Bitcoinové transakce?
Přehled celého kurzu
Bitcoin Fofr kurz™
Za 5 minut čtení získáte základní informace o Bitcoinu. Zjistíte, co to vlastně je, jaké má vlastnosti, co s ním můžete dělat, a dozvíte se důležité typy, jak se v tomto divokém světě Bitcoinu a dalších kryptoměn chovat.
Díky za článek, Bitcoinu zdar!
Také díky! 🙂